6 sposobów na ograniczenie listy gości weselnych

Każda Panna Młoda wzdryga się na samą myśl o redukcji liczby gości na weselu, szczególnie jeśli przyszli Państwo Młodzi pochodzą z dużych rodzin, a dodatkowo posiadają niemałe grono przyjaciół. Co zrobić, jeśli w Waszych wyobrażeniach od zawsze królowała idea intymnego ślubu i małego wesela tylko dla tych najbliższych i najważniejszych? Spokojnie, nawet jeśli w tym momencie jakiekolwiek ograniczenie liczby gości wydaje Wam się niemożliwe, przybywamy z pomocą! Przedstawiamy 6 sprawdzonych sposobów, dzięki którym zredukujecie liczbę gości weselnych, nawet jeśli początkowo sądziliście, że to niewykonalne. Oto one!

Wyznacz limity zaproszeń i granice

Ten punkt może Cię zaskoczyć, ale zapewne nie pomyślałaś o tym, że zarówno Twoi rodzice, jak i przyszli teściowie mają swój pomysł na to, kogo chcieliby widzieć na Waszym ślubie i przyjęciu weselnym. Szczególnie w przypadku kiedy jedni i drudzy pomagają Wam finansowo w organizacji uroczystości, będziecie czuć się zobowiązani, aby pozwolić im na to, jednak jeśli nie czujesz się komfortowo na myśl o składaniu najważniejszej przysięgi w życiu na oczach ludzi, których widziałaś kilka razy w życiu, daj jasno znać, co o tym myślisz. W takim przypadku, uprzedźcie fakty i wyznaczcie Waszym rodzicom konkretną ilość osób, które mogą zaprosić i nie zmieniaj jej. W ten sposób nie będziecie odczuwać presji ze strony rodziców na zapraszanie osób, które ledwie znacie (albo i nie) i pamiętajcie o najważniejszym – to nie jest ślub Waszych rodziców, tylko Wasz. :)

lista gości na weseleZdjęcie - Namysław Tomaka 

Zaproście tylko najważniejszych gości

Usiądźcie spokojnie i przygotujcie spis wszystkich osób, na których obecności w tym ważnym dniu Wam zależy. Podzielcie ich na 2-3 kategorie, np. kategoria A- rodzina i przyjaciele kategoria B-znajomi kategoria C- dalsi znajomi. W przypadku organizacji małego i intymnego wesela, poprzestańcie na zapraszaniu osób z listy A, bo tak naprawdę na niej znajdują się osoby Wam najbliższe i to na ich wsparciu i obecności w dniu zaślubin najbardziej Wam zależy. Jeśli organizujecie nieco większy ślub i przyjęcie weselne, wyślijcie zaproszenia także do osób, które wpisaliście do kategorii B, a w przypadku gdy nie jesteście do końca pewni, czy powinniście zapraszać dane osoby, zastanówcie się, czy wymieniacie się z nimi życzeniami świątecznymi. Jeśli nie robicie tego, nie czujcie żadnych wyrzutów sumienia za nie wysyłanie im zaproszeń.

Dzieci i osoby towarzyszące

Dobrym pomysłem na ograniczenie liczby zaproszonych gości weselnych jest ustalenie progu wiekowego zaproszonych – możecie wystosować zaproszenia jedynie do dorosłej części Waszej rodziny i przyjaciół. Oczywiście, część Waszych gości weselnych może poczuć się urażona taką decyzją, jednak pamiętajcie, że to Wasz dzień i to Wy ustalacie zasady. Jeśli ograniczają Was również warunki lokalowe, możecie także zmniejszyć ilość gości, zapraszając Waszych przyjaciół i rodzinę z osobami towarzyszącymi, jeśli pozostają z nimi w trwałych związkach.

Rozważcie wesele poza miejscem zamieszkania

Aby ograniczyć liczbę gości tylko do osób najbliższych Waszemu sercu, rozważcie organizację uroczystości zaślubin i przyjęcia weselnego poza Waszym miejscem zamieszkania – tym sposobem w wyniku naturalnej selekcji część osób nie będzie mogła wyjechać z różnych względów. W przypadku, gdy zdecydujecie się na taką opcję, wyślijcie zaproszenia tylko do tych osób, na obecności których zależy Wam najbardziej, nie zakładajcie, że ktoś na kogo obecności zależy Wam w mniejszym stopniu odrzuci zaproszenie ze względu na odległość, gdyż może Was zaskoczyć i potwierdzić swoje przybycie.

Nie przejmujcie się oczekiwaniami 

Może to zabrzmieć nieco obcesowo, ale nikt nie zmusi Was do zaproszenia na swój ślub i wesele, naprawdę. Nie czujcie się zobligowani do zaproszenia Waszych dawnych znajomych z czasów studenckich, z którymi kiedyś byliście blisko, a po ukończeniu studiów urwał Wam się kontakt, ani kuzynów z drugiej linii, na których wesele byliście zaproszeni kilka lat wcześniej. To Wasz Wielki Dzień i tylko od Was zależy, z kim chcecie go przeżyć.

Upewnij się, że nikt nie poczuł się urażony

...a jeśli tak się stało, postaraj się wyjaśnić sytuację. Jeśli rozesłaliście już zaproszenia i doszły Was słuchy, że komuś zrobiło się przykro, że nie jest zaproszony, nie bój się wytłumaczyć powodów takiej decyzji. Złap za telefon i wyjaśnij, że zdecydowaliście się na ślub i wesele w małym gronie, a decyzja o selekcji gości weselnych była bardzo trudna, dlatego nie powinni brać tego do siebie. Kiedy daleka kuzynka wyśle Wam prezent i życzenia nawet jeśli nie była zaproszona, podziękujcie jej, jednak nie czujcie się zobligowani do korekty listy gości i wysyłania jej zaproszenia na Wasz ślub.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom stworzenie listy gości stanie się łatwiejszym i przyjemniejszym zadaniem. Jeśli sami znacie inne sposoby ograniczenia liczby gości weselnych, podzielcie się nimi z nami poprzez komentarze.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj