Perły na ślubie - oczywiście TAK! Obalamy zabobon

Czy aby na pewno perły przynoszą nieszczęście?

Istnieje wszechobecna teoria, że perły na ślubie to nieszczęście, że perły na ślubie to łzy. Mówi się, że przynoszą pecha, bo powstają w bólu. Tworzą się w małżach najczęściej w wyniku reakcji na ciało obce, które wniknęło między muszlę małża, a jego płaszcz lub do wnętrza. W zależności od wielkości intruza przyjmują różne kształty. Ale dzięki temu, tworzą się piękne niepowtarzalne klejnoty. Należą do najwartościowszych kamieni szlachetnych.

perły na ślub, biżuteria z perłami na ślub  
Biżuteria: Jubitom
Fotograf: Ela Barteczko
Do czego zmierzam? Że nic co warte znaczenia nie przychodzi łatwo, prawda ? Wiec może warto by było przypisać im symbolikę twardego mocnego związku i oprzeć się zabobonom.

Wydają się być twarde, jednak będące substancją organiczną podlegają zmianom i rozkładowi. Perły pęcznieją pod wpływem wilgoci, a wysychają podczas większej suszy. Może więc symbolizują jedno z najważniejszych przesłań na wspólne życie - o miłość jak o wszystko trzeba dbać. Kwiat podlewany pięknie rośnie, w przypadku braku wody usycha. Nie są więc, jak się ogólnie przyjęło, źródłem nieszczęścia czy tragedii, a przypomnieniem o dbanie, doglądanie i okazywanie uczuć drugiej osobie. Poszukajmy w nich głębszych symboli, a nie opierajmy się na mitach zabobonów.

Ponadto perłom przypisywano  niegdyś ogromną moc leczniczą. Uważano, że sproszkowane perły leczą dolegliwości serca i układu krążenia. Idąc naszym tropem - należy im przypisać kolejną dobrą cechę i symbol - leczą serce, organ odpowiedzialny za życie, za miłość, za emocje, bo najważniejsze gdy serce drgnie. Może też i dlatego przypisywano im magiczną moc i używano do różnych magicznych eliksirów stosowanych przez czarodziejów. Perły jak żadne inne kamienie zżywają się z właścicielem. Świecą pełnym blaskiem, gdy jest on silny i zdrowy, matowieją gdy choruje. Tak więc dają nam dobroczynny znak gdy dzieje się coś złego.

Skąd się wzięło więc negatywne nastawienie do pereł jako do ślubnej biżuterii? Nie ma żadnego dowodu, że przynoszą nieszczęście - to identyczna sytuacja "kiedy czarny kot przebiegnie drogę". Niestety mamy tendencje do szukania winnych swoich poczynań i wypadków nie w sobie, a w otoczeniu. Dużo szybciej, a i ciekawej przekazuje się "zasłyszane" fakty o tym, że przyjaciółka koleżanki znajomej miała na ślubie perły, a potem to małżeństwo się rozpadło. A właściwie nie dane mi było słyszeć, że "Nowakowa" jest szczęśliwa ze swoim mężem bo miała na ślubie właśnie perły (a jeśli miała to nikt z nimi tego nie łączy - dlaczego??). A zatem, może nie bójmy się zakładać ich na ślubnym kobiercu, bo nie ulega wątpliwości, że dodadzą blasku każdej Pannie Młodej.

Najczęściej na ślubie Panny Młode zakładają je w postaci kolczyków i naszyjników lub blisko okalających szyję kołnierzy. Nadają klasy i wyjątkowości. Najbardziej popularne są białe, kremowe, a co bogatsze Panny Młode mogą sobie pozwolić na czarne, niebieskie czy brązowe. Są symbolem elegancji niewinności i bogactwa.

perły na ślub, biżuteria z perłami na ślub, naszyjnik z pereł perły na ślub, biżuteria z perłami na ślub, naszyjnik z pereł
perły na ślub, biżuteria z perłami na ślub perły na ślub, biżuteria z perłami na ślub
Biżuteria: Apart
Fotograf: Sebastian Ścigalski
perły na ślub, bransoletka i kolczyki z perłami
Biżuteria: Apart
Fotograf: Monika Liber


Tekst i zdjęcia: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

3 komentarzy

  • Link do komentarza Aniela Anelis Atelier wtorek, 23 kwiecień 2019 21:18 napisane przez Aniela Anelis Atelier

    W tym roku perły królują na wybiegach u największych projektantów. Także w modzie ślubnej pojawia się ich coraz więcej w postaci kolczyków - od delikatnych wkrętek po duże koła: http://anelis.pl/sklep/slub/zlote-kola-z-perlami-swarovskiego. Elegancka bransoletka z perłami będzie zawsze na czasie i za kilka lat możemy sięgnąć po nią do naszej szkatułki z biżuterią. Także ozdoby do włosów dekorowane są tym szlachetnym tworzywem: http://anelis.pl/sklep/slub/ksiezycowy-grzebyk-kolczykami Pamiętajmy jednak o umiarze :) A dla pewności, że nie przyniosą pecha, wybierzmy te sztuczne, one pięknie imitują naturalną perłę!

  • Link do komentarza Bunia środa, 23 styczeń 2019 20:51 napisane przez Bunia

    Perły zawsze prezentują się elegancko. Ja swoje kupiłam w sklepie tanat: https://www.tanat.eu/176-perly-swarovski-elemets

  • Link do komentarza Stefania wtorek, 27 luty 2018 17:30 napisane przez Stefania

    A ja miałam założone do ślubu piękne kolczyki perłowe w oprawie z żółtego złota. Moim marzeniem było mieć właśnie perły przy sukni ślubnej. W mojej rodzinie od pokoleń kobiety miały w tym dniu założone perły wierząc, że przyniosą im miłość, szczęście, troskę i majętność. Przy mojej skromnej, ale jakże eleganckiej sukni taka biżuteria wydobyła z niej prostolinijne piękno. Jeszcze z takimi kolczykami jak te które miałam na sobie https://gemlord.pl/pl/p/Biale-perly-lezki-na-zlotych-wstegach/574 gdzie perły mają niespotykane kształty i blask to już wiedziałam,, że goście weselni będą urzeczeni.

Skomentuj