Wydrukuj tę stronę

Ślubna sesja zdjęciowa - porady specjalistów od wizerunku ślubnego

Sesja ślubna dopięta „na ostatnią haftkę”.

Wiele par, które wkrótce mają stanąć na ślubnym kobiercu konfrontuje się ze złożonym zagadnieniem organizacji ślubnej sesji zdjęciowej. Na pytania: jak, gdzie, kiedy, za ile, próżno szukać jednoznacznych odpowiedzi. Jak sprawić, żeby fotografie stały się piękną pamiątką na całe życie, a nie zbiorem przypadkowych ujęć upchniętych na dnie szuflady? Na co zwracać uwagę i kogo prosić o fachową pomoc? Zapraszam do lektury i obejrzenia sesji ślubnej inspirowanej „Euro 2012”, która jest żywym dowodem na to, że tematem zdjęć może być dosłownie wszystko!

1. Fotograf

Wybór właściwego człowieka to pierwszy krok. W czasach kiedy posiadanie lustrzanki robi z nas fotografa, bardzo łatwo o wielką pomyłkę. Przeanalizuj portfolia i zdecyduj się na osobę, która robi zdjęcia w stylu i klimacie, jaki Ci odpowiada. Coraz częściej Państwo Młodzi decydują się na dwóch różnych fotografów: do zdjęć reporterskich z wesela i do sesji ślubnej. Pełen emocji reportaż wymaga zgoła innych zdolności, niż sesja na wzór modowego edytorialu – nie każdy potrafi połączyć te umiejętności. Raczej nie decyduj się na współpracę z jednym z gości weselnych, który „interesuje się fotografią”. Szanse, że będziesz zadowolona będą malały odwrotnie proporcjonalnie do ilości wychylonych kieliszków. Koniecznie spotkaj się z wybranym fotografem wcześniej, udana współpraca musi być oparta na sympatii i swobodnym samopoczuciu. Za sesję ślubną (bez reportażu weselnego) zapłacisz od 500 złotych w niewielkich miejscowościach do 7000 złotych u fotografów ze znanym nazwiskiem. Przy czym nie zawsze cena gwarantuje jakość, szaleńczo zaangażowany początkujący fotograf może spodobać Ci się bardziej niż zblazowane „nazwisko”.


2. Koncept

Jest grupa osób, którym wystarczy sztampowe zdjęcie „za rączki-buzi-ławeczka-drzewko”. Jednakże coraz więcej klientów poszukuje oryginalnych i wyjątkowych koncepcji. Tematem sesji może być wszystko, muzyka, którą lubicie, miejsce, w którym się poznaliście, wasza pasja, pochodzenie, marzenia… dosłownie wszystko. Uczestniczyłam w organizacji sesji ślubnych na motocyklach, na spadochronie, w wodzie, z psami, na koniach, w kuchni, na boisku, na basenie. Na rynku jest wiele firm i osób, które pomogą Wam zaplanować i przeprowadzić nawet najbardziej karkołomne przedsięwzięcie. Uwierzcie, że zdjęcia pary młodej w siodłach, w pełnym galopie zostają w pamięci na zawsze, a emocje towarzyszące sesji jeszcze wzmacniają odbiór fotografii.


3. Jak to zrobić?

Przygotowania do sesji zdjęciowej różnią się nieco od przygotowań ślubnych. Zarówno fryzura, jak i makijaż będą, a przynajmniej powinny być inne. O ile fryzura może być lżejsza, zwiewniejsza i bardziej plastyczna (nie musi w końcu utrzymać się 20 godzin), o tyle makijaż będzie mocniejszy i intensywniejszy. Często fotograf współpracuje z zespołem, który może się zając Twoim wizerunkiem, warto skorzystać z takiej propozycji – na pewno obniży to koszta. Popularne jest również wypożyczanie sukni i garnituru specjalnie na sesję. Ślub można wziąć w tradycyjnej, niekontrowersyjnej sukience, a na sesji zaszaleć z krótką, wydekoltowaną lub przeźroczystą kreacją. Pamiętaj o biżuterii, nakryciach głowy, butach – im ciekawsze dodatki, tym większe pole do popisu dla fotografa.


4. Kiedy?

Zdecydowanie odradzam planowanie sesji ślubnej w trakcie wesela. Coraz więcej Par odchodzi od tego zwyczaju, gdyż z reguły goście z zaniepokojeniem szukają Państwa Młodych, gdy fotograf goni ich po plenerze, próbując znaleźć ciekawe miejsce i złapać jeszcze trochę światła. Lepiej wybrać spokojny termin, wyczekać na wymarzoną pogodę, wypić dwie lampki szampana i dobrze się ze sobą bawić, zapominając o obecności fotografa.

Kiedy zadajemy pytanie: kiedy, nie sposób nie wspomnieć o trendzie na zdjęcia z nocy poślubnej. Raczej mało prawdopodobne, że uzyskamy coś w dobrym guście – pamiętajmy, że pozowanie generalnie jest trudne dla większości osób, a pozowanie w tak intymnej sytuacji nie często kończy się powodzeniem.


Zagadnienie tak obszerne, jakim jest sesja ślubna, zawsze pozostawi jakieś pytania i wątpliwości. Jeśli jesteś kobietą o wielkiej fantazji, pragnącej niebanalnej pamiątki ślubnej, zapraszamy do Atelier Bernady w Krakowie, gdzie wybitni specjaliści od wizerunku ślubnego pomogą Ci ubrać marzenia w realne ramy.

Tekst: Malwina Solecka, Atelier Bernady

www.bernady.com.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)