Wydrukuj tę stronę

Savoir-vivre wręczania prezentów ślubnych

 1. Prezent dostosowany do prośby młodej pary.

Jeżeli narzeczeni stworzyli listę wymarzonych prezentów ślubnych, należy się do tego dostosować i wybrać jedną z pozycji na tej liście.

Dzięki temu unikamy podwójnych prezentów, czy zakupu całkowicie niepotrzebnych rzeczy. Sprawa jest bardzo prosta, gdy młodzi stworzyli dla swoich gości pieniężną listę prezentów ślubnych, dzięki której goście nie muszą kupować przedmiotów, ale wysyłają pieniądze na konto młodej pary.

2. Czas i miejsce wręczania prezentów.

To zależy. Zarówno od upodobań pary młodej jak i regionu. W podręcznikach savoir-vivru zazwyczaj mówi się o tym, że wyłącznie osoby, które nie będą uczestniczyły w weselu składają życzenia bezpośrednio po uroczystości ślubnej. Pozostali goście ustawiają się w kolejce już na sali weselnej- tu składają życzenia, kwiaty i gabarytowo większe prezenty. Szczególnie te ostatnie (sprzęt RTV i AGD) zaleca się wręczać na dzień przed ślubem lub już na sali weselnej, po pierwszym toaście.

Nie jest to jednak reguła, której należy się sztywno trzymać. Z doświadczenia wiem, że jest to bardzo zależne od regionu, w którym wyprawiany jest ślub i wesele. Są miejsca, w których wszystkie życzenia i prezenty składa się tuż po ceremonii i jest to jak najbardziej mile widziane. Wskazanie najlepszego miejsca i czasu należy do świadków.

3. Prezent grupowy w wypadku dalszych znajomych.

Wartość prezentów ślubnych zależy zarówno od stopnia powiązania z młodą parą jak i możliwości konkretnego gościa. Choć panują pełne reguły dotyczące prezentu ślubnego dla siostry czy przyjaciela, ale nie ma wytycznych, które mówiłyby o prezencie dla znajomych z pracy czy szkoły. Te osoby zazwyczaj nie uczestniczą też w weselu, a jedynie w ceremonii zaślubin. Warto pomyśleć o grupowym prezencie, na który nie mógłby pozwolić sobie kolega z pracy, lecz z całym zespołem może stworzyć wyjątkowy prezent ślubny. Choć wymaga większej organizacji- jest przydatniejszą niespodzianką dla młodej pary.

Fran_Russo_Zankyou

Savoir-vivre wręczania prezentów ślubnych. Fot. Fran Russo

 

4. Wręczanie prezentu po ślubie.

Zwyczaj wręczania prezentu po ślubie dotyczy głównie osób nieuczestniczących w ceremonii (choć nie tylko). Warto jednak nie odkładać tego na długo po ślubie. Dobra praktyka nakazuje wręczyć prezent do miesiąca po uroczystości.

Na Liście prezentów Zankyou goście mogą wręczać parze prezenty zarówno przed jak i po ślubie. Ofiarowanie prezentu przed ślubem jest znacznie bardziej komfortowe dla uczestników wesela, ale jeżeli chcemy przekazać prezent po ślubie- tutaj także warto przestrzegać zasady jednego miesiąca, bądź osobiście poinformować parę o chęci dokonania późniejszej wpłaty. Na Zankyou młoda para ma możliwość dokonania 3 bezpłatnych przelewów na swoje konto, więc zachowanie okresu jednego miesiąca znacznie ułatwi im zarządzanie swoimi prezentami ślubnymi.

5. Prezenty do salonu i jadalni.

Jeżeli zdecydujecie się na zakup wyposażenia mieszkania, postarajcie się o zakup kompletu. Designerski świecznik czy misa będą wyglądały lepiej w komplecie. Pewne elementy wystroju mieszkania najlepiej wyglądają w parach, więc warto przemyśleć to już na etapie zakupu prezentu.

6. Opakowanie prezentu.

Choć sam prezent jest bardzo ważny, jego opakowanie jest nie mniej istotne! Ładne, schludne opakowanie stanowi o dobrym, pierwszym wrażeniu, które podczas wręczania prezentów jest bardzo istotne. Jako goście przywiązujemy dużą uwagę do tego, w co się ubierzemy- nie zaniedbajmy też opakowania naszego prezentu ślubnego.

7. Bilecik z podpisem.

Niezależnie od tego co wręczyliśmy młodej parze, należy dołączyć bilecik z życzeniami i podpisem. Anonimowe prezenty mogą być problematyczne, szczególnie, gdy młoda para planuje personalizowane podziękowania za otrzymane podarunki.

8. Kolejność składania życzeń.

W jakiej kolejności wręczać prezenty ślubne? Tutaj także obowiązuje ustalona kolejność wręczania prezentów dla młodej pary. Główną zasadą jest tu stopień pokrewieństwa. W pierwsze kolejności życzenia składają rodzice, następnie dziadkowie i pozostali członkowie rodziny. Przyjaciele i znajomi powinni cierpliwie poczekać i udać się do młodej pary po zakończeniu wręczania prezentów przez rodzinę.

9. Nieobecność na ślubie.

Wręczanie prezentów i składanie życzeń to miły zwyczaj, który obejmuje wszystkich zaproszonych, bez względu na to, czy jesteśmy obecni na ślubie, czy nie. Ważny jest nawet mały gest- butelka wina czy kartka z życzeniami wysłana młodej parze. Jeżeli młoda para zadecydowała, że chcą wraz z nami świętować swój najważniejszy dzień, to wypada pamiętać o nich mimo braku fizycznej obecności na ślubie.

10. Niechciane prezenty.

Na koniec zostawiłam najważniejszą zasadę, choć pewnie wydaje się Wam ona zupełnie oczywista. A jednak nie... Młode pary cały czas dostają niepotrzebne i powtarzające się prezenty. O ile takie zawsze można (niestety) oddać dalej lub sprzedać (aukcje internetowe pełne są niechcianych prezentów ślubnych), to pewne prezenty są jeszcze bardziej kłopotliwe. Jeżeli naszym prezentem jest zaproszenie lub voucher, to powinien on posiadać długi termin realizacji i elastyczne warunki korzystania, jeżeli jest to zwierzątko, powinno być wręczone tylko na prośbę młodej pary. Większe i droższe prezenty warto konsultować z młodą parą (zawsze możecie uczynić to za pośrednictwem świadków), bo mogą one stanowić większy kłopot niż pożytek...

www.zankyou.com/pl

Logo_Zankyou_1color_SMALL

Oceń ten artykuł
(0 głosów)