Wydrukuj tę stronę

Zaproszenia ślubne i weselne - wzory i trendy

Przygotowanie ślubu zawsze należało do zadań dosyć trudnych, wymagających zaangażowania i znajomości obecnie panujących ślubnych trendów. Pozornie mniej ważne szczegóły i drobnostki, takie jak kartka, zaproszenie, pudełko na prezent sprawiają, że ślubny strój, wygląd sali, przebieg uroczystości, doskonale do siebie pasują i tworzą wyjątkowo uroczysty charakter tego święta. Każdy element powinien współgrać z innymi, także jeśli chodzi o zaproszenia ślubne, winietki czy karty menu.

O czym mówi zaproszenie?

Chociaż od momentu zaręczyn pary, do uroczystości w kościele czy urzędzie stanu cywilnego mija czasami wiele miesięcy, to goście otrzymują powiadomienie lub zaproszenie na ślub na kilkanaście tygodni przed tym wydarzeniem. To, jakie zaproszenie dostaną do ręki czy pocztą, będzie dla nich pierwszą wskazówką, w jakich okolicznościach przyjdzie im świętować ten wielki dzień i jak będą się bawić, a nawet jaki rodzaj stroju przygotować dla siebie i innych zaproszonych bliskich. Dlatego tak ważne jest, by zaproszenia nie traktować jak przypadkowej kartki papieru z informacją, ale jako dopełnienie przygotowań do wesela. Powinno ono pasować do charakteru sali weselnej czy wyglądu sukni panny młodej. Nie trzeba jednak projektować go samodzielnie, bo w sklepie z zaproszeniami na ślub Amelia-Wedding można dobrać taki wzór, który idealnie będzie odzwierciedlał wizję uroczystości. Warto też poznać aktualnie modne motywy graficzne.

Roślinne akcenty w zaproszeniach ślubnych

Rośliny, przede wszystkim kwiaty, ale także gałązki i liście, to jeden z najpopularniejszych motywów na zaproszeniach na wesele czy ślub. Często nadruk, najlepiej wykonany na najwyższej jakości papierze, nawiązuje do pory roku. To wzór, który idealnie pasuje do ślubu o charakterze rustykalnym i pełnym romantyzmu. Motywem przewodnim na takim zaproszeniu mogą być tak szlachetne kwiaty jak róże, peonie albo lilie, ale także popularne: maki, stokrotki czy żonkile. Dużym powodzeniem cieszą się także kwiaty tropikalne albo egzotyczne. Girlandy z kwiatów, drobne kwiatki, jak i bardzo duże wzory z kartki z zaproszeniem, powinny znaleźć odzwierciedlenie w dekoracji sali weselnej, kościoła oraz bukietu panny młodej.

poligrafia slubna, zaproszenia slubne, trendy poligraficzne, jakie zaproszenia na slub

Motyw kwiatów obecny jest także w zaproszeniach w stylu boho. To trend, który na piedestał wynosi naturę, pastelowe kolory, ale też swobodę i lekkość, stąd drobne kwiatki, piórka, naturalne sznurki czy czerpany papier w kolorze ecru. Wiele par, decydując się na styl boho, wybiera kartki jednostronne, z prostą, a nawet lakoniczną informacją. Inne popularne motywy, które nawiązują do natury i idealnie wpasowują się w charakter wesela zimowego, to leśna przyroda: choinki, gałązki czy szyszki, ale także leśne zwierzęta.

poligrafia slubna, zaproszenia slubne, trendy poligraficzne, jakie zaproszenia na slub

Gdy chodzi o kolory, to modne są i pastele, i bardzo intensywne barwy - bordo, fiolet, zieleń, czy kolory metaliczne: srebrne i złote, ale też metaliczna czerwień. Znawcy sztuki planowania wesel podkreślają jednak, by wybrać maksymalnie trzy kolory przewodnie, które będą obecne nie tylko w zaproszeniach, ale także w bukiecie ślubnym, dekoracji sali i kościoła, a nawet na sukniach druhen czy w ubraniach świadków.

Na ludowo, czyli niezwykle modnie

Innym, niezwykle modnym akcentem w zaproszeniach, jest folklor. Niegdyś kojarzony negatywnie, nazywany “cepeliowskim”, dzisiaj wraca do łask za sprawą wzrostu znaczenia “małych ojczyzn”. Tradycyjne wesele z regionalnym jedzeniem i muzyką wykonywaną przez ludową kapelę, to znakomity sposób na zabawę i podkreślenie przynależności do konkretnej grupy regionalnej. Takie wzory jak łowickie wycinanki i kogutki czy łowickie róże, kaszubskie kwiaty, góralska parzenica i malowane Zalipie to prosty przekaz dla gości - będzie po domowemu i tradycjonalnie! A komu nie wystarczy piękna, ręcznie malowana karta, może zdecydować się na zaproszenie 3D albo urocze pudełko.

poligrafia slubna, zaproszenia slubne, trendy poligraficzne, jakie zaproszenia na slub

Kaligrafia i jakość papieru

Przeglądając modne wzory zaproszeń, jakie proponuje sklep z zaproszeniami ślubnymi Amelia-Wedding, od razu zauważymy, że rodzaj pisma oraz wybór papieru ma olbrzymie znaczenie dla piękna projektów. Kaligrafia to sztuka pięknego pisania i zdobienia. Każda poszczególna litera to właściwie osobne dzieło sztuki, a napis jest czytelny, ale niezwykle elegancki. Gdy zaś chodzi o papier, to wybór jest również bardzo szeroki. Obecnie za najładniejsze uznawane są papiery z delikatną fakturą prążków, z fakturą lnu i sztywny papier satynowy. Karta może mieć odcień idealnie biały, jak i delikatnie kremowy.

Zaproszenia z mapką

Ponieważ zaproszenie to najważniejsza informacja na temat zbliżającego się wesela, trzeba na niej zawrzeć nie tylko informacje dotyczące dat i miejsca wydarzeń, ale można także pokusić się o dodanie mapki z dojazdem do miejsca uroczystości. Jest ona przydatna dla osób, które nie są z danej okolicy oraz nie potrafią posługiwać się współczesnymi technologiami, typu nawigacja samochodowa. Oczywiście i bez niej każdy na ślub dojedzie, ale zawsze jest to oryginalny dodatek, który może wielu gościom ułatwić poruszanie się po nieznanych okolicach.

A może piękna fotografia?

Osobny akapit warto poświęcić na zaproszenia ślubne ze zdjęciem. To zdecydowanie najbardziej spersonalizowany rodzaj zaproszeń, które można zamówić w sklepie z zaproszeniami ślubnymi Amelia-Wedding. Należy o nich pomyśleć nieco wcześniej, niż przy uniwersalnych wzorach, bo wymagają zorganizowania sesji narzeczeńskiej. Na szczęście wielu fotografów, także tych, którzy później towarzyszą parze w kościele, urzędzie czy na weselu, ma takie sesje w swojej ofercie. Można więc skorzystać z nich w dwojaki sposób - poznać fotografa i efekty jego pracy podczas robienia zdjęć jeszcze zanim przyjdzie on na ślub oraz wykorzystać powstałe fotografie właśnie do zaprojektowania oryginalnych zaproszeń ślubnych. Na zaproszeniu może znaleźć się jedno wybrane zdjęcie, jak i kilka mniejszych, ale utrzymanych w tej samej stylistyce. Dzięki profesjonalnemu wydrukowi będzie ono pamiątką rodzinną przez wiele lat, a może nawet trafić do ramki na zdjęcia.

poligrafia slubna, zaproszenia slubne, trendy poligraficzne, jakie zaproszenia na slub

Teks, zdjęcia i zaproszenia ślubne: Amelia Wedding
www.amelia-wedding.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)