Wydrukuj tę stronę

Kolory przewodnie ślubu i wesela - jak je wybrać?

Wybór kolorów przewodnich wesela nie jest aż tak łatwy, jak mogłoby to się wydawać – nie chodzi tu o to, aby wybrać Wasze dwa ulubione kolory i na nich oprzeć całość dekoracji ślubnych i detali.

Aby pomóc Wam nieco w ustaleniu palety barw na Wasz ślub i wesele, przygotowałyśmy kilka przydatnych wskazówek – oto one!

 motyw przewodni kolor przewodni ślub wesele poligrafia slubna papeteria ślubna kaktus
Zdjęcie - LMFOTO
Poligrafia ślubna- Metier Galeria Rękodzieła

Wybierz takie barwy, które po prostu kochasz!

Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu lub domu – w jakich jest utrzymane kolorach? A teraz zajrzyj do swojej szafy – przewagę jakiej barwy w niej widzisz? Zajrzyj na swój parapet – jakie kwiaty i jakie kolory są w przewadze? Te odcienie, które wybierasz na co dzień mogą stanowić świetną inspirację dla barw, po które sięgniesz w dniu ślubu – w końcu są to kolory, które kochasz i za których wybór nie będziesz się ganić w 10 rocznicę ślubu przeglądając zdjęcia z tego dnia ;).

Nie przekombinuj całości

Bardzo łatwo jest zafiksować się na punkcie jednej barwy i to właśnie pod jej dyktando przygotować całość stylizacji weselnej, jednak nie pozwól sobie na to, aby przekombinować całość i przesadzić. Pamiętaj, że kolor ma być tylko detalem, a nie głównym gwarantem wszystkiego, więc używaj wybranych wcześniej barw bardziej jako sugestii, a nie zasady. Kwiaty, suknie druhen, kolor serwetek czy muchy Pana Młodego mogą być w podobnej tonacji kolorystycznej, ale wcale nie muszą i nic strasznego się nie wydarzy, jeśli będą się nieco od siebie różnić. Nie denerwuj się, że nie wszystko jest w jednakowej barwie, zamiast tego, rozważ planowanie swojego ślubu bardziej w kategoriach stylu, poziomu elegancji, czy ogólnego flow, a dopiero później dodaj do tych pomysłów odpowiedni kolor.

Przyjrzyj się dobrze miejscu na wesele

Zanim zdecydujesz, że motywem przewodnim będzie pudrowy róż lub mięta w wydaniu glamour, przyjrzyj się dobrze miejscu, które wybraliście na swoje wesele. Niektóre z lokali weselnych są urządzone w wysmakowanych, neutralnych barwach, dzięki czemu niemalże każda paleta barw wypadnie w nich dobrze, jednak jeśli wybrane przez Ciebie miejsce nie pasuje do Twoich wymarzonych kolorów, rozważ zmianę pierwotnie wybranych odcieni. Miejsca weselne w stylu industrialnym lub namioty możesz właściwie traktować jak czystą kartę, którą zapełnisz dowolnie wybranymi kolorami, bo tak naprawdę są one pozbawione intensywnych barw, które mogłyby zakłócić Twoją wizję kolorystyczną. Zdecydowałaś się już na konkretne miejsce, ale nie masz pomysłu na kolory przewodnie? Pozwól wybranej przez Was przestrzeni się zainspirować. Rozejrzyj się za kolorami detali, zwróć uwagę na podłogę, zasłony w oknach, kolory recepcji... Dzięki temu, znajdziesz rozwiązanie kolorystyczne współgrające idealnie z elementami wystroju wnętrza, a dodatkowo ograniczysz sobie ilości stresu, który mógłby wyniknąć przy dopasowaniu aktualnego wystroju sali do uprzednio wymyślonych przez Ciebie kolorów.

Przyjrzyj się kołu barw

Na pewno podczas zajęć z plastyki poruszałaś zagadnienie koła barw, na przykładzie którego nauczyciel kategoryzował kolory na ciepłe i zimne, na przeciwległe i na sąsiadujące. Na podstawie tej prostej, acz niezwykle pomocnej lekcji możesz wyciągnąć wnioski, które pomogą Ci w doborze ślubnych barw przewodnich. Kolory, które współgrają ze sobą dobrze to najczęściej te barwy, które mają wspólny kolor podstawowy (np. fuksja i pudrowy róż), ale i także te barwy, które znajdują się naprzeciw siebie (np. turkusowy i koralowy). Klasyczną zasadą, która zawsze dobrze się sprawdza, jest zbudowanie palety kolorów przewodnich na bazie jednej, intensywnej barwy i jednej neutralnej barwy – dla przykładu, dobre zestawienie kolorystyczne to pudrowy róż i złoto lub fiolet i szarość. Prawda, że to bardzo proste? ;)

Miej na uwadze porę roku

Paleta kolorów zmienia się także wraz z porami roku – wiosną wybieramy głównie lekkie, delikatnie rozbielone pastele, lato to czas intensywnych barw, jesienią z kolei królują odcienie złota, marsali, czerwieni i szeroka gama kolorystyczna kamieni szlachetnych, natomiast zimą bardzo chętnie sięgamy po srebro, błękity i szarości i delikatne róże. Oczywiście, nie są to reguły, których nie możesz złamać, jeśli od zawsze marzysz o ślubie w kolorach srebra i bladego różu, a na jego datę wybrałaś czerwiec, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dekoracje właśnie w tych kolorach. Cały trik polega na tym, aby zagrać nie tylko barwą, ale i także teksturą, dlatego nie bój się ciekawych wzorów i faktur, zagraj nimi ;).

Odrób zadanie domowe

Na rynku wydawniczym znajdziesz mnóstwo pozycji poruszających tematykę ślubną, w których bardzo często znajdują się nie tylko porady, ale i także zdjęcia i sesje zdjęciowe ukazujące kompletne stylizacje ślubne. To bardzo dobre źródło inspiracji, dlatego podczas kolejnej wizyty w saloniku prasowym rozejrzyj się za kilkoma magazynami, które najbardziej Ci odpowiadają i przejrzyj ich zawartość – kto wie, może któraś inspiracja przypadnie Ci do gustu? ;)

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

1 komentarz