Wydrukuj tę stronę

Wybierz stół do swojej jadalni

Stół to miejsce pracy, codziennego posiłku, rodzinnych spotkań. Musi być nie tylko piękny, stanowiąc serce domowego salonu, ale także wygodny. Przede wszystkim jednak powinien harmonijnie komponować się z pozostałymi elementami wnętrza. Jak go wybrać? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejszy jest jego rozmiar. Musisz go dopasować przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Ważne jest to, ile osób ma przy nim siedzieć, podczas rodzinnych świąt, dużych spotkań w gronie najbliższych. Nie dobieraj stołu „na oko”. W salonie meblowym czy Internecie często meble nie oddają swojej prawdziwej wielkości. Zwłaszcza w okresie Świąt, kiedy szykujesz się do zakupu takiego mebla jak stół, możesz być pod wpływem pozytywnego nastroju i dać się skusić się na piękny stół, jednak absolutnie nie pasujący do Twojego wnętrza. Zaopatrz się zatem w metr i dokładnie zmierz wymiary swojego salonu, jadalni czy kuchni.

jaki wybrać stół do domu i mieszkania, wybór stołuZdjęcie - Valent

Kiedy planujesz miejsce na stół, zwróć też uwagę na przestrzeń, pozostającą między krzesłem, a inną zabudową pomieszczenia. Najwygodniejsza, minimalna odległość krzesła od ściany czy innego mebla to 75 cm. Pozwoli ona nie tylko na wygodne wysunięcie się osoby siedzącej, ale także zapewni przejście za krzesłem, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas wieloosobowych spotkań w gronie rodziny. Chcesz przecież, aby wszystkim Twoim bliskim było wygodnie. Do małych pomieszczeń rozważ zakup stołu z opcją rozkładania. W codziennym użytkowaniu zajmie niewiele miejsca, a w razie potrzeby będzie pełnił funkcję prawdziwego stołu rodzinnego, przy którym z pewnością urządzisz wspaniały rodzinny obiad czy kolację.

Kształt stołu często zostaje narzucony przez układ pomieszczenia, w którym ma stać. Do wyboru masz stoły kwadratowe, prostokątne okrągłe, a także owalne. Kształt stołu może zostać także określony przez funkcję jaką ma pełnić. Stół dostosuj do liczby domowników i stylu ich życia. Pamiętaj – wygodny stół to taki, który każdej siedzącej przy nim osobie gwarantuje 55-60 cm swojej krawędzi.

W stół rozkładany zainwestuj przy większej liczbie domowników lub wtedy, gdy na co dzień ma znajdować się np. w kuchni, pełniąc funkcję blatu na szybkie śniadanie we dwoje. Przy okazji większych uroczystości rodzinnych, swobodnie będziesz go przenosić do jadalni czy salonu, goszcząc przy wspólnym posiłku całą, dużą rodzinę. Nie zapomnijmy o tym, że na komfort osób siedzących przy stole składa się nie tylko to, ile miejsca mają na tzw. łokcie, ale również odległość od podłogi do dolnej krawędzi blatu. Minimalna wielkość prześwitu pionowego to 60 cm. Taka odległość zapewni użytkownikom komfort nieobijania się kolanami o listwę pod blatem. Odległość ta powinna być tym większa, im wyższa jest osoba siedząca przy stole. Stół jadalny powinien mieć wysokość 78 cm. Nieco inne wymiary może mieć natomiast stół, który będzie pełnił funkcję biurka do pracy z komputerem. Optymalna wysokość stołu dla osób przy nim pracujących, to między 72, a 75 cm, ale dla wysokich osób może to być nawet 80-85 cm.

jaki wybrać stół do domu i mieszkania, wybór stołuZdjęcie - Valent

Sklepy meblowe oferują między innymi stoły z litego drewna - stoły masywne, ciężkie wykonane z drewna, a co za tym idzie odpowiednio droższe. Naturalne drewno możesz zastąpić zwykłą płytą w okleinie sztucznej lub płytą pokrytą okleiną naturalną czyli fornirem. Meble fornirowane tworzą estetyczny efekt, są także nieco tańsze niż stoły z drewna litego. Ciekawym rozwiązaniem są stoły z hartowanego, także kolorowego szkła, na nogach metalowych lub z tworzywa sztucznego.
Wybierając stół nie zapomnij o krzesłach. Powinny nie tylko pasować do stołu kolorem i materiałem, z którego są wykonane, ale także mieć odpowiedni rozmiar, aby swobodnie mieściły się pod stół i wzdłuż jego krawędzi. Jeśli planujesz przy stole długie spotkania w gronie najbliższych, warto rozważyć opcję kupna krzeseł tapicerowanych. Są wygodniejsze, zwłaszcza te z podłokietnikami oraz ze specjalnie dostosowanymi oparciami.

jaki wybrać stół do domu i mieszkania, wybór stołuZdjęcie - Valent

Szukając funkcjonalnego, dopasowanego do swojego wnętrza stołu, nie zapomnij że powinien on przede wszystkim być częścią domu, przy której wszyscy domownicy będą chętnie spędzać czas, a uroczystości rodzinne zapiszą się w ich pamięci, jako niepowtarzalne chwile w gronie najbliższych.

Tekst: Irena Zajdel, Prezes Firmy VALENT Wnętrza & Remonty & Wykończenia
www.valent.pl

Oceń ten artykuł
(14 głosów)