Jak dbać o roślinę fikus beniamin?

Chcesz kupić roślinę znaną jako fikus beniamin? Przygotuj więc prysznic i przegotowaną wodę! Jak należy dbać o fikusa beniamina? Co zrobić, gdy zacznie gubić liście? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Gdy fikus beniamin gubi liście
Fikus beniamin [https://gardeneo.pl/fikus-beniamin] to roślina, która ostatnimi czasy zbiera niesamowitą rzeszę fanów. Nic dziwnego, w końcu zadbana i dobrze pielęgnowana roślina potrafi ożywić każde domowe wnętrze i oddać mu niepowtarzalny klimat. Niestety, roślina bywa kapryśna, więc poleca się, aby początkujący miłośnicy florystyki byli szczególnie ostrożni. Już przy samym procesie zakupu powinieneś uważać na to, aby nie kupić fikus beniamin wątpliwej jakości. Jak sprawdzić stan rośliny? Przede wszystkim zwróć uwagę na liście - powinny być pięknie zabarwione. Fikus beniamin to też niezwykle wrażliwy kwiat. Jest wrażliwy na nagłe zmiany temperatury, dlatego kupując go, warto owinąć fikusa przynajmniej papierem na czas podróży.

Z racji, że roślina osiąga spore rozmiary, to warto dobrze przemyśleć miejsce fikusa. Kwiat przyzwyczaja się do kąta padania promieni światła, dlatego nawet delikatne przesunięcie może być dla rośliny zabójcze i zacznie szybko gubić listki. Temperatura, jaką wręcz uwielbia fikus beniamin, waha się w granicach 20-24°C. Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś w okresie letnim wystawił beniamina na taras lub balkon.

Co zrobić, gdy fikus beniamin zacznie gubić liście?

  • postaw go bliżej okna - ze względu na wyżej podane temperatury, fikus beniamin po prostu nie może stać zbyt daleko od miejsc nasłonecznionych. Roślina ta kocha nasłonecznione stanowiska, jednak uważaj, aby nie przesadzić, bo źle rośnie w palącym słońcu,
  • nie lubi zmiany miejsc - nie przestrasz się, jeśli podczas podróży fikus beniamin zgubi trochę liści. Pozwól mu zadomowić się w nowym miejscu i poczekaj, aż roślinka puści pędy. Bądź cierpliwy - pod żadnym pozorem nie przestawiaj jej. Chyba że wybierzesz nieodpowiednie warunki,
  • dbaj o poziom wilgotności gleby - fikus beniamin lubi rozsądne podlewanie, dlatego idealnym dla nich podłożem jest lekko wilgotna gleba,
  • zrób gruntowne porządki - podczas sprzątania w mieszkaniu nie zapomnij o fikusie. Fikus beniamin gubi liście, które są zakurzone. Raz na tydzień lub dwa możesz zafundować roślinie delikatny prysznic w ciepłej wodzie,
  • wskazana jest też kąpiel - głównie w przypadku ekstremalnego gubienia liści. Zadbajmy wtedy o odpowiednie podlewanie i zraszanie rośliny. Fikus beniamin możesz dość często myć pod prysznicem, okrywając uprzednio roślinkę folią. Większych przedstawicieli fikusa możesz śmiało zraszać przegotowaną wodą.

    Na co choruje fikus beniamin?
    Jednym z powodów gubienia liści jest wynik ataku niebezpiecznych szkodników lub chorób. Prawdziwą plagą wśród roślin fikus beniamin jest misecznik, który swą obecność pokazuje w postaci brązowych "miseczkach" przy liściach oraz pędach. Równie wielkim zagrożeniem dla delikatnej rośliny są też przędziorki, potocznie znane jako niewielkie pajączki o czerwonym zabarwieniu. Jaki jest powód pojawienia się choroby i szkodników? Większość zagrożeń pojawiają się głównie w przypadku nadmiernego podlewania rośliny. Dobrym pomysłem przy zauważeniu, że z rośliną jest coś nie tak, jest znaczne ograniczenie podlewania i natychmiastowa wymiana warstwy ziemi w doniczce. Jeśli objawy nie ustąpią, to możesz zastosować środki ochrony roślin... lub naturalne sposoby - na przykład macerat z czosnku.

Sprawdź również: https://gardeneo.pl/

Pamiętaj, że wbrew pozorom figowiec fikus beniamin nie jest wcale najłatwiejszą rośliną w samodzielnej uprawie. To roślina, która znana jest jako prawdziwy rosnący kaprys. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin, jeszcze nie w pełni zaaklimatyzowanych do nowego środowiska. Jednak warto - jeśli Twój egzemplarz rośliny przetrwa młodość i niebezpieczne ataki szkodników, to jest szansa na to, że nie będzie sprawiał żadnych problemów. Warunkiem jest tylko właściwa i rozsądna opieka. I ciepła woda. Powodzenia!

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj