Wydrukuj tę stronę

Czym się skropić, by ładnie pachnieć?

Nie wszyscy umieją prawidłowo rozróżniać kategorie kosmetyków zapachowych. Bo czym właściwie różnią się perfumy od wody perfumowanej albo toaletowej?Może to jedno i to samo?

kontigo.pl drogeria internetowa perfumy flakonik perfum zapachy damskie

Nie, jest różnica: chodzi o nasycenie płynu zapachem, choć wszystko to świeże zapachy damskie lub męskie. Najmniej zapachu mają w sobie dezodoranty perfumowane, bo ich najważniejszą rolą jest zapobieganie rozkładowi potu w newralgicznych miejscach. Dezodorant może więc pachnieć tylko przez chwilę, podczas aplikacji, a potem już tylko dawać wspomnienie swojego aromatu.

Napis Eau de Cologne na flakoniku świadczy o tym, że mamy do czynienia z wodą kolońską. To również zapach niezbyt intensywny, ale już nieco trwalszy. Wody kolońskie są stosunkowo tanie, z wyjątkiem oryginalnej, produkowanej w Kolonii od początku XVIII wieku. Tę prawdziwą wodę kolońską stworzył Włoch Johann Maria Farina, którego fabryka perfum jest najstarsza na świecie. Warto poznać zapachy oryginalnej wody kolońskiej No. 4711 – są, zaiste, niepowtarzalne.

Eau de Toilette, czyli woda toaletowa, to przedmiot codziennego użytku kobiet, także popularny wśród tych mężczyzn, którym dezodorant do dobrego samopoczucia nie wystarczy. Jeśli ma kwiatowy zapach, bywa nazywana wodą kwiatową. Wody toaletowe można kupić za umiarkowaną cenę.

Z kolei flakoniki z napisem Eau de Perfum zawierają wody perfumowane. Rzec by można: tańsze perfumy. Jej zapach jest stosunkowo trwały, za to cena na ogół niewygórowana. Nie należy się nią obficie skrapiać, po kilka kropel wystarczy.

Na końcu listy znajdują się perfumy, czyli Perfum albo Perfume. Tu stężenie substancji zapachowej jest największe, co z reguły znajduje odzwierciedlenie w cenie produktu. Dobre perfumy są jednak bardzo wydajne: ich zapach utrzymuje się na skórze przez wiele godzin, a wystarczy nawet jedna kropla. Sprawdź świeże zapachy damskie w sklepie Kontigo.

Dobór zapachu to bardzo indywidualna sprawa. Trudno krytykować kogokolwiek za to, że najbardziej lubi określoną nutę lub się z nią identyfikuje. Poza tym niektórzy mają swój ulubiony zapach i pozostają mu wierni przez lata, inni lubią eksperymentować i poznawać coraz to inne aromaty. Najważniejszy jest chyba umiar: nie darzymy sympatią ludzi „pachnących jak drogeria”, za którymi długo wlecze się intensywny zapach tego, co na siebie wylali. Zapach powinien być subtelny, wyczuwalny tylko z małej odległości i znikający wraz z oddaleniem się osoby, która go z sobą nosi. Elegancka kobieta nie musi przy tym pachnieć „zmysłowo i uwodzicielsko” – w zupełności wystarczy, jeśli naprawdę ładnie pachnie.

Tekst i zdjęcie: Kontigo.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz