Shabby chic - urok brytyjskich kolonii w domu

Od kilku lat styl retro wraca na łask. Coraz więcej osób decyduje się na zakup stylizowanych dodatków czy sprzętów. Niewielka rzesza wie jednak, że istnieje we wnętrzarstwie styl, który osadzony jest w umiłowaniu do tego co dawne i stylowe. Mowa tu o shabby chic. Czym jest? Skąd się wziął? Co jest dla niego charakterystyczne? Wreszcie, jak zabrać się na urządzanie w nim mieszkania? Dziś odpowiemy na wszystkie te pytania.

 Shabby chic - co oznacza

Styl określany mianem shabby chic kojarzy się z brytyjskimi domami na prowincji z przełomu XIX i XX wieku.Jest to styl urządzania przestrzeni charakteryzujący się lekkością, spokojem, harmonią, ciepłem i finezją. Dom lub mieszkanie w tym stylu przywodzi na myśl swojski klimat i określany jest mianem romantycznego. Wykorzystywane w nim umeblowanie jest połączeniem stylów retro, klasyki czy vintage, dodatkowo postarzane. Przyjmuje się, że pomysłodawczynią shabby chic jest Angielka Rachel Ashwell, która została zainspirowana właśnie wieloma porzuconymi posiadłościami na angielskiej prowincji. Z czasem styl ten ewoluował i dziś shabby chic może być podobny zarówno do wiejskich rezydencji brytyjskich, jak również do rezydencji francuskich starego stylu lub nawet komnat pałacowych z epoki gustawiańskiej.

Nawiązując do nazwy, angielskie shabby oznacza "brudny", zaś "chic" - elegancję, dlatego przetłumaczono go dosłownie jako "sfatygowany szyk", co idealnie oddaje ducha tego stylu.

Shabby chic - urok brytyjskich kolonii w domu

Charakterystyka

Styl shabby chic określany jest mianem cukierkowego lub typowo kobiecego. Bazuje na kolorach jasnych i pastelowych tj. biel, szarość, beż, jasna zieleń, róż czy błękit. Można dodać mu wyrazu stosując kolor czarny na wykończeniach mebli. Jeśli urządzamy dom czy mieszkanie w tym stylu, powinniśmy zadbać o jasny parkiet w odcieniach bieli czy beżu lub w bielone deski. Ściany powinny być pomalowane w kolorach wymienionych wyżej lub być zaopatrzone w tapety w kwiatowe wzory. Te powinny być stosowane także na tapicerkach, meblach czy np. poduszkach. Same meble w shabby chic są przetarte, postarzane, z dużą ilością ornamentyki lub kwiatów. Możemy wyszukiwać takich mebli z duszą zarówno w sklepach z antykami lub zakupić nowe i odpowiednio je postarzyć. Mebli powinno być sporo. Shabby chic jest przesiąknięty dużą ilością elementów w postaci stolików, podnóżków, kredensów, komód na długich nogach. Znajdziemy tu również toaletki, bujane fotele, szafki z frezowanymi drzwiami. A prócz mebli również znajdziemy mnóstwo dodatków tj. koronkowe firanki i serwetki, haftowane obrusy, zdobione świeczniki, wazony ceramiczne lub porcelanowe, szkatułki z decoupage. Nieodzownymi elementami są także stary zegar, zdobione lustra, ramy w pozłacanych ramach, falbanowe narzuty na łóżko czy figurki z aniołkami i serduszkami. Do tego dodajmy oświetlenie za pomocą kryształowych żyrandoli, kinkietów, stylowych lamp i wiszących latarni.

Pomieszczenia w stylu shabby chic

Jeśli na podstawie powyższych opisów jeszcze nie widzicie tej wspaniałej przestrzeni to pozwólcie, że wskaże Wam kilka tropów. Wchodząc do sypialni oprócz starej szafy i komody, znajdziecie tu toaletkę, bieliźniarkę czy ozdobny parawan. Dodatkowo flakoniki z perfumami i wyłożoną biżuterię jako dekorację, aby podkreślić intymność tego miejsca. W centralnym punkcie znajdziecie białe, drewniane łóżko z baldachimem, a do tego tapicerowane meble oraz poduszki w kwiaty i stylową narzutę. Przechodząc do salonu natkniecie się na sofy oraz fotele na "zginanych" nóżkach, ustawione zaraz obok subtelnego, romantycznego stolika kawowego. Możecie się też natknąć na kredensy i komody , duży zegar, lustro w złotej oprawie lub na starego konika na biegunach. Jeśli będziecie mieli szczęście spoczniecie na fotelu uszaku. Jeśli jednak wolicie kuchnię, spotkacie tu jasne, drewniane meble w odcieniach bieli, drewniany stół i krzesła o różnych kształtach, a także wytarte szafki. Na blatach zobaczycie sprzęt agd w stylu retro, a na ścianie półkę jak na wsi na dekoracyjne puszki, świeże zioła, kwiaty lub żeliwne garnki i starą ceramikę. A jeśli będziecie mieli potrzebę udać się do łazienki, w centralnym punkcie powita was wolnostojąca wanna na nóżkach, drabina zamiast wieszaka, pikowane krzesła i lustro w dużej oprawie. Na komodzie znajdziecie perfumy z pomką, a kosmetyki i środki czystości odnajdziecie dopiero, gdy otworzycie szafkę. Umywalki posiadają ty baterie w starym stylu, na ścianie króluje boazeria, a podłoga usiana jest starymi kafelkami.

Samodzielne postarzanie

Pomimo tego, że wszystkie powyższe cuda odnajdziemy na targach staroci, możemy też pokusić się w kilku przypadkach o samodzielne postarzenie mebli. Przy wykorzystaniu wosku, ługu lub pasty wybielającej dokonujemy wybielania drewna.Ma ono wyglądać staro, mieć podkreślone słoje, ale nie wykazywać śladów zużycia. Jeśli zależy nam na efekcie przetarć, należy skupić się na tzw. przecierkach. By to zrobić konieczne jest pokrycie drewna kilkoma warstwami farby kredowej lub akrylowej, stosując najpierw barwy ciemne, potem jasne. Po wyschnięciu farby musimy zdrapać wierzchnią warstwę papierem ściernym. Samych przetarć dokonujemy na krawędziach mebli i elementach wypukłych. Tak wykonane meble dają wiele satysfakcji i poczucie, że z shabby chic nie tylko korzystamy, ale też go tworzymy.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj