Wydrukuj tę stronę

Przemowa weselna od zera: jak napisać (i wygłosić) idealne przemówienie na weselu?

Niezależnie od tego, czy wygłaszasz mowę weselną jako druhna, świadek, tata czy Pan Młody - ważne jest, jak to zrobisz i jaką przemowę przygotujesz. Wygłaszanie przemowy na weselu może być nieco stresujące - w końcu wzrok wszystkich zebranych będzie skupiony wyłącznie na tobie, jednak nie ma co martwić się na zapas. Dobrze przygotowana przemowa weselna wcale nie musimy być okupiona stresem i nerwami!

ślub wesele przemowa ślubna przemowa weselna mowa weselna przemówienie inspiracje porady abcslubu.plMiejsce na wesele - Moodro Restaurant, Katowice
Dekoracje stołu weselnego - Pracownia Florystyczna Anemony

Jak napisać idealne przemówienie weselne? Mamy kilka podpowiedzi, które ci w tym pomogą!

Przygotowania - jak napisać idealną przemowę weselną?

Wygłaszanie przemowy weselnej to wielkie wyróżnienie, ale i jednocześnie duża odpowiedzialność. Często osoby przygotowujące przemowę mają problem z jej napisaniem - zastanawiają się, od czego zacząć. Odpowiedź na to pytanie jest względnie prosta - usiądź, pomyśl, zastanów się i zapisz kilka złotych myśli na temat związku nowożeńców - jak się poznali, jak ty ich poznałaś/poznałeś, wymień kilka cech ich charakteru oraz zanotuj ogólne spostrzeżenia o małżeństwie i związkach. Kiedy już przygotujesz sobie te kilka rzeczy, stworzysz ogólny szkielet przemowy.

Opowiedz o czymś osobistym

Nie sztuką jest przygotować suchą i sztywną przemowę, ale wystarczy naprawdę niewiele, aby nadać jej bardziej osobistego wymiaru. Jeśli wiesz, jak poznała się Para Młoda, jak dobrze ich znasz, jak Pan Młody się oświadczył, czy mają ulubione czułe słówka na określenie siebie - użyj tych informacji w swojej przemowie. Słuchacze na pewno to docenią! :)

Czego na pewno NIE umieszczać w przemowie weselnej?

To bardzo proste - najważniejsze to nie zawstydzać Pary Młodej! Dodatkowo, zapomnij o żartach dotyczących wiary/koloru skóry/polityki/narodowości, aby nie urazić żadnego z gości weselnych. Oczywiście, możesz wspomnieć o jakimś zabawnym wydarzeniu z życia Panny Młodej lub Pana Młodego, ale za nic nie pozwól sobie na to, aby się z nich nabijać- to i tak stresujący dzień dla nich, nie warto dokładać im dodatkowych powodów do zdenerwowania. Nie poruszaj tematu byłych partnerów, wybryków po pijaku i nocnych eskapad, które skończyły się w żenujący sposób. W końcu zależy ci na tym, aby twoja przemowa rozśmieszyła i nieco wzruszyła wszystkich zebranych gości z Młodą Parą na czele i pozostawiła ich w dobrym humorze, prawda? :)

Zadbaj o odpowiednie rozpoczęcie i zakończenie przemówienia weselnego

O sukcesie przemówienia decyduje to, czy przyciągnie ono uwagę zgromadzonych gości - aby tego dokonać, potrzebujesz zadbać o elementy, które w naturalny sposób skierują uwagę wszystkich na twoją osobę. Zacznij znanym cytatem, zabawnym powiedzonkiem bądź dowcipną historią związaną bezpośrednio z Parą Młodą. Ważne jest, aby w zakończeniu zawrzeć życzenia dla Pary Młodej, podsumowanie w kilku słowach, czym jest małżeństwo oraz wzniesieniem toastu za zdrowie Pary Młodej.

Wprowadź element humorystyczny do swojej przemowy weselnej (ale nie przesadzaj!)

Odrobina poczucia humoru i śmiesznych żarcików jeszcze nikomu nie zaszkodziła! To także świetny pomysł na rozładowanie napięcia i stresu związanego z wygłaszaniem przemowy. Ważne jest to, aby wypośrodkować wszystkie jej elementy: nie może być zbyt osobista i sentymentalna, bo zanudzisz gości, ale z drugiej strony nie możesz także przesadzić z żartami, bo z przemówienia weselnego zrobi się stand-up z mnóstwem żartów i dowcipów.

Podziękuj wszystkim, którzy na podziękowania zasługują w przemowie weselnej

Przygotowując przemowę, zastanów się, kto z zaproszonych gości weselnych zasłużył na osobiste podziękowania - aby zrobić to dobrze, skonsultuj się z Parą Młodą i zapytaj, kto był najaktywniejszym pomocnikiem i doradcą, aby móc mu podziękować w należyty sposób. Nie zapominaj o podziękowaniu rodzinom Panny i Pana Młodego oraz najbliższym przyjaciołom Pary Młodej.

Jak długa powinna być przemowa weselna?

Nie ma recepty idealnej dla wszystkich przemówień - najważniejsze jest, aby nie rozwodzić się zbytnio, żeby nie zanudzać gości weselnych. Nie wyciągaj też w trakcie przemowy żenujących historyjek, które mogłyby zawstydzić Parę Młodą lub któregoś z obecnych gości - tego typu opowieści pozostaw na wieczór kawalerski lub panieński. Postaraj się przygotować zwięzłą i godną zapamiętania przemowę. 5 minut do maksymalnie 10 wystarczy :).

Naucz się swojej przemowy weselnej!

Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę - napisz swoje przemówienie z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem, aby mieć wystarczającą ilość czasu na to, aby się go nauczyć. Oczywiście, nie mówimy tu o wbijaniu na blachę całości słowo w słowo, bardziej chodzi o to, żeby zapamiętać ogólny zarys całości, a w przypadku, kiedy zdarzy ci się czegoś zapomnieć w trakcie jej wygłaszania, szybko odnaleźć odpowiedni fragment na kartce. Przećwicz kilkakrotnie całość, mówiąc do lustra, aż do momentu, kiedy poczujesz się komfortowo i pewnie podczas wygłaszania mowy. Ćwicz, dopóki patrząc w lustro i wygłaszając przemowę, nie poczujesz, że pamiętasz już wszystko. Ważna wskazówka - wygłaszając przemowę, nie patrz w sufit/kartkę/coś w oddali, ponad głowami zgromadzonych gości - wybierz konkretne osoby w różnych częściach sali i podczas przemowy spoglądaj na nie - dzięki temu sprawisz wrażenie, że mówisz to wszystkich gości.

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)