Florystyka okolicznościowa na uroczystość Wszystkich Świętych

W pracowni florystycznej FCS dla naszych bliskich przygotowaliśmy wianki, wieńce i wianuszki, serca i serduszka, florety i krzyże. Każda aranżacja jest inna, oryginalna, jedyna i niepowtarzalna, tak jak niepowtarzalni, jedyni na świecie są nasi bliscy.

 

Kompozycje mienią się barwami zachowując nastrój i klimat święta. Znajdziecie Państwo tutaj przebarwiane impresjonistycznie hortensje, głóg koralowy, dziką różę malowaną, ligustr z błyszczącymi czarnymi kuleczkami, sosnę z długimi igiełkami, kule Eweliny - pełne słońca, fioletowy zatrwian, chropowate unerwione kapustki, niebieskie kłujące mikołajki, błyszczącą skórzastą laurowiśnię i szlachetny ostrokrzew. Zapraszam po wspomnienia bliskich, zapraszam po artystyczne piękno zaklęte w tęsknocie, smutku i nostalgii.
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej. Pierwotnie święto to obchodzono 13 maja.

W IV wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych lub ich części na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom w dniu 13 maja.

 

Papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. W 837 Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych, w Polsce zwany Zaduszkami. Dla katolików łacińskich i wielu innych chrześcijan zachodnich jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.

Ekspert portalu abcslubu.pl - Eva Klimek, Floral Concept Store
www.evaklimek.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj