Uciekające Panny Młode

Ucieczka panny młodej sprzed ołtarza to nie tylko wdzięczny motyw komedii romantycznych. Zdarza się też w rzeczywistości i to coraz częściej. Zjawisko ma nawet swoją nazwę...

1_upm4  

Szacuje się, że każdego roku 5 % planowanych ślubów nie dochodzi do skutku. Dlaczego?

Gamofobia czyli lęk przed ślubem
Psychologowie sklasyfikowali zespół objawów, który nazywają gamofobią. To obsesyjny lęk przed ślubem. Jak się objawia? Wiele kobiet z góry odrzuca możliwość zawarcia małżeństwa, zdecydowanie wybierają wolne związki lub tzw. seryjną monogamię. Innym trudno przyznać się nawet przed sobą, że biała suknia i welon są na końcu listy ich marzeń. To właśnie z tej grupy najczęściej rekrutują się uciekające panny młode. Nie zawsze oznacza to dramatyczny odwrót sprzed ołtarza. Dużo częściej narzeczeni rozstają się jeszcze w trakcie planowania ślubu. Zdarza się, że kobieta oddaje pierścionek tydzień po zaręczynach. Inne zwracają długo projektowane suknie tydzień przed uroczystością. Skąd bierze się gamofobia? Psychologowie skłonni są doszukiwać się źródeł strachu przed małżeństwem w życiowych doświadczeniach kobiety. Często zdarza się, że kobieta z domu rodzinnego wynosi obraz małżeństwa jako związku, w którym kobieta podporządkowana jest mężczyźnie i zaspokajaniu jego potrzeb. Wiele kobiet boi się rutyny, nudy i ograniczenia własnej niezależności.

Syndrom przechodzonego związku
Tak określane jest często rozstanie tuż przed ślubem (lub wkrótce po ślubie) ludzi, którzy żyli razem przez wiele lat. Dlaczego po 10 latach udanego związku kobieta ucieka, gdy własnie zaczyna przymierzać ślubne suknie? Często w wieloletnich związkach partnerzy są razem z przyzwyczajenia. Widno zbliżającego się ślubu skłania o przyjrzenia się relacji jaka ich łączy. Kobieta zaczyna sobie zadawać pytanie: czy to na pewno ten jedyny? Czy kocham tego mężczyznę? Często odpowiedź na te pytania jest bolesna... Do ucieczki sprzed ołtarza może też kobietę skłonić ślub brany pod presją rodziny, która nieustannie dopytuje się o sformalizowanie związku. Na szczęście coraz rzadziej kobiety decydują się na ślub ze względu na oczekiwania rodziny i widmo staropanieństwa.

Dlaczego uciekamy coraz częściej?
Przypadki ucieczki sprzed ołtarza lub odwoływania ślubu na kilka dni przed planowaną uroczystością są coraz częstsze. Wcześniej lęk przed ślubem odczuwali przede wszystkim panowie. Co się zmieniło? Przede wszystkim kobiety nie traktują już ślubu jako gwarancji szczęśliwego życia. Szczególnie te, które są spełnione zawodowo i niezależne ekonomicznie są skłonne do zrezygnowania ze ślubu, gdy tylko pojawią się jakieś problemy. Nawet, jesli biała suknia jest już zamówiona.

 Autor: Anna Błaszczyńska / Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj