Moda męska: Dodatki przede wszystkim

Wielcy styliści od lat powtarzają, że kluczem do udanej stylizacji są dodatki. Modne akcesoria nie tylko stanowią dopełnienie całego stroju, ale także sprawiają, że stylizacja wygląda oryginalnie i ciekawie.

Często zdarza się, że w naszej garderobie języczkiem u wagi jest właśnie drobny z pozoru dodatek. Warto więc wzbogacić prosty garnitur o nietuzinkowe akcesoria, aby stylizacja Pana Młodego była przez gości równie długo pamiętana, jak suknia Panny Młodej.

Fot. 1  

Idealne połączenie

Strój Pana Młodego powinien zarówno współgrać ze stylizacją wybranki, jak i wyrażać jego osobowość, tak aby w tym wyjątkowym dniu czuł się on swobodnie – sama ceremonia przyniesie wystarczająco dużo stresu. Stylizacja może również nawiązywać do zaproszeń ślubnych, wystroju sali weselnej i oprawy stołów. Odpowiednio dobrane kolory dodatków to najprostszy sposób, aby w tej materii osiągnąć idealnie połączenie. Dlatego najlepiej jak najwcześniej ustalić kolor, który będzie wam tego dnia przewodził.

Pod kołnierzykiem

Kilka miesięcy temu pomagaliśmy wam przy wyborze idealnej koszuli, tym razem zajmiemy się wszelkiego rodzaju dodatkami. Propozycji jest wiele, pierwszy dylemat, przed którym staniecie, to wybór między muszką a krawatem. Muszka jest klasycznym ozdobnym elementem męskiego stroju, to wąski pasek materiału wiązanego pod szyją. Zaczęto ją nosić już w XVIII wieku. Jest uznawana za najbardziej elegancki i dostojny rodzaj krawatu, dlatego to nieodłączny dodatek do smokingu i fraka, ale swobodnie można ją nosić również do klasycznego garnituru. Obecnie muchy szyte są w różnorodnych kolorach, podobnie jest z ich modelami, które modyfikowały się w ostatnich latach i są coraz ciekawsze. Oprócz klasycznych jednobarwnych much z jedwabiu producenci oferują także kolorowe i wzorzyste, w różnego rodzaju kraty, grochy i inne desenie. Jeżeli jednak nie zdecydujecie się na muchę, wybór, jaki oferują producenci krawatów, nie powinien was rozczarować.

Po pierwsze, zastanówcie się nad szerokością krawatu – tradycyjny, najbardziej standardowy krawat w najszerszym miejscu mierzy około 8 cm. Od kilku lat sukcesywnie wzrasta popularność również węższych krawatów, nazywanych „śledziami”, które mają około 5 cm szerokości i idealnie pasują do marynarek z wąskimi klapami. Krawaty, podobnie jak muchy, powinny być wykonane z jedwabiu wysokiej jakości, co zadecyduje o ich szyku i wytworności. Warto zachować ostrożność, dobierając kolor krawatu do sukni i dodatków Panny Młodej. Jeżeli wybranka zdecydowała się na suknię w kolorze kości słoniowej, będziesz musiał zrezygnować z białej muchy czy białego krawatu, ponieważ przy nich suknia będzie wyglądała na przybrudzoną.

Fot. 2  

Królestwo mankietów

Spinki do mankietów to dodatek, który wiele o tobie powie, wyrazi twoją osobowość, zainteresowania, a nawet poczucie humoru. Wachlarz propozycji jest naprawdę imponujący, zaczynając od klasycznych, delikatnie zdobionych spinek o prostych kształtach i fakturze, kończąc na bardzo oryginalnych i ekstrawaganckich. Każdy z panów z pewnością znajdzie coś dla siebie. Fani sportu mogą wybierać spośród spinek w kształcie rakiet tenisowych, kijów do golfa czy piłek futbolowych. Amatorzy gier mają wybór pomiędzy kartami do gier, ruletką, puzzlami a klockami Lego. Romantycy zdecydują się na serca, punktualni – na miniaturowe zegary, a przesądni sięgną po podkowę. Odważni i ci z poczuciem humoru wybiorą spinki w kształcie kajdanek lub gaśnicy. Tak ozdobione mankiety koszul bez wątpienia wzbudzą zainteresowanie, ale też będą stanowiły idealne uzupełnienie całego stroju.

Ważny krok

Decyzja o małżeństwie to jedna z ważniejszych podejmowanych w życiu decyzji. Na nową drogę warto wkroczyć w odpowiednim obuwiu. Buty, które zaniosą cię do ślubu, powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale również idealnie pasować, spędzisz w nich przecież ponad dwanaście godzin. Bez wątpienia komfort zapewnią buty wykonane z miękkich i naturalnych materiałów. Kolor obuwia dobierz do koloru garnituru, pamiętaj, że buty powinny być o ton ciemniejsze od garnituru. Najczęściej panowie decydują się na klasyczną czerń, ale popularne są również buty w kolorze białym, brązowym i szarym. Nie jest to jednak regułą. Jeżeli lubisz się wyróżniać, możesz wybrać buty w mniej konwencjonalnym kolorze lub zdecydować się na zmianę barwy sznurowadeł, którą z kolei możesz dopasować do koloru krawatu. Masz do wyboru: mokasyny, oksfordy, derby, sztyblety lub buty mniej klasyczne – trampki, o których pisaliśmy w poprzednim numerze. Jeżeli wybierzesz już idealną dla siebie parę butów, zadbaj o to, aby w dzień ślubu były one wypolerowane i nienagannie czyste.

Fot. 3  

Pas czy szelki

Nawet najelegantszy garnitur straciłby swoją elegancję i wytworność, jeśli zabrakłoby przy nim paska. Pasek do spodni to nieodzowny element męskiej garderoby. Powinien być – podobnie jak buty – o ton ciemniejszy od garnituru, najlepiej aby był wykonany z tego samego materiału, co obuwie, i w jednakowym kolorze. Zwróć uwagę na klamrę (zbyt krzykliwa sprawi, że cała stylizacja straci swój smak), powinna być prosta i pozbawiona zdobień. Pasek nie może być za długi, długość paska dobierana jest indywidualnie – aby rozmiar był idealny, dodaj do obwodu pasa 15-20 cm. Szerokość paska nie powinna przekraczać 4 cm. Alternatywą dla tego typu dodatków do stroju mogą być szelki, które są wręcz obligatoryjne, jeżeli zdecydowaliście się na włożenie kamizelki. Wybierając szelki, musicie pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, spodnie muszą być pozbawione szlufek. Po drugie, warto mieć również w pamięci fakt, że szelki noszone do garnituru powinny mieć skórzane pętelki, koniecznie przypinane na guziki. Guziki mogą być przyszyte zarówno na zewnętrznej stronie spodni, jak i wewnątrz. Szelki znakomicie sprawdzają się przy nieco pełniejszej figurze. Panowie, którzy w tym dniu włożą smoking, muszą się zaopatrzyć w pas do smokingu (zwykle kupuje się go w komplecie z muszką). Największą popularnością cieszą się klasyczne czarne pasy, jednak obecnie producenci oferują szeroką gamę kolorów, od czerwieni, poprzez beż i fiolet, aż po przeróżne niebieskości. Ubierając pas, należy pamiętać, że zakładamy go tak, aby plisy otwierały się ku górze.

Pan Młody w kapeluszu

Kapelusz to dodatek, który ubarwi całą stylizację weselną i doda Panu Młodemu przebojowości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kapelusz to element, który rewelacyjnie sprawdzi się w sesji fotograficznej, nadając jej niepowtarzalny charakter.

  • Kapelusz typu Panama wyplatany z liści palmy będzie najodpowiedniejszy, jeżeli planujecie wesele w plenerze, np. na plaży lub w sielankowej wiejskiej oprawie.
  • Melonik to sztywny kapelusz z wąskim, delikatnie podwiniętym rondem, doskonale pasujący do garnituru. Niewątpliwym fanem melonika był Charlie Chaplin.
  • Fedora to model kapelusza, który pamiętamy choćby z filmu Casablanca. Wykonany z miękkiego filcu, z nieco szerszym rondem, które można podwijać do góry, z delikatnym wgłębieniem pośrodku główki i ozdobną wstążką ze spłaszczoną kokardą.
  • Cylinder jest uważany za najbardziej formalny rodzaj nakrycia głowy. Ten dostojny kapelusz noszony jest przy wyjątkowych okazjach i do najbardziej eleganckich strojów.

 

Wybierając dodatki, pamiętajcie, że nie tylko macie w nich dobrze wyglądać, ale i dobrze się w nich czuć. Krępująca stylizacja, strój, w którym Pan Młody będzie czuł się przebrany, a nie ubrany, to niemal gwóźdź do jego trumny. Najważniejszym i rozstrzygającym kryterium przy zakupie ekwipunku ślubnego powinno być wasze dobre samopoczucie.

 

MAGAZYN WESELE/ tekst: Kinga Wolanin
Fot. 1: Giacomo Conti / Magazyn Wesele
Fot. 2: Malibu / Magazyn Wesele
Fot. 3: Conhpol / Magazyn Wesele

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 komentarz

  • Link do komentarza Maniak niedziela, 10 wrzesień 2017 13:00 napisane przez Maniak

    świetna strona, dziękuję za znakomite rady profesjonalistów!

Skomentuj