Wydrukuj tę stronę

Elegancki Mężczyzna

Klasyczny garnitur powinien się znaleźć w szafie każdego mężczyzny. Należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą Panom dobrze, czyli elegancko wyglądać.

 
fot. Dyplomata  

Powszechnie wiadomym faktem jest, iż ciemne kolory wyszczuplają a jasne pogrubiają. Osobom niskiego wzrostu doradza się noszenie marynarki i spodni w jednolitym kolorze. Koordynaty spodni z wzorzystymi marynarkami wizualnie skracają sylwetkę. Jedynie wyżsi Panowie mogą sobie tutaj bezkarnie eksperymentować. Ciemny garnitur można założyć prawie na każdą okazję, jasne natomiast zakłada się przeważnie tylko za dnia. W garniturze najważniejsza jest marynarka i to właśnie od niej powinniśmy rozpocząć przymierzanie, by była dobrze dopasowana. Niezwykle istotna jest długość rękawów. Nie mogą być zbyt krótkie ani za długie. Mankiet koszuli powinien lekko wystawać poza krawędź rękawa marynarki. Klasyka nie podlega wpływom mody. Dlatego, gdy kupujmy ubranie na kilka okazji lub nie czujemy się pewnie w świecie mody wybierzmy strój elegancki, ale nie ostentacyjny - a więc prostota w doskonałym stylu. Gdy chcemy podążać za nurtem kreatorów mody wybierzmy garnitury o szczupłej linii. Są doskonale skrojone, dopasowane do sylwetki, nigdy jednak zbyt obcisłe. W spodniach, zwłaszcza dla szczupłych panów, pojawia się obniżona linia pasa, zmierzająca w kierunku „biodrówek”.
Na szczególne okazje: śluby, koncerty, jubileusze coraz częściej panowie wkładają fraki i smokingi. Szukają wyjątkowej elegancji w ubiorze.

Frak szyty z czarnego sukna i jest wyłącznie strojem wieczorowym. To król męskiej odzieży. Nie posiada zapięcia z przodu, jedynie dwa równoległe rzędy guzików. Wyłogi fraka ozdabia elegancka błyszcząca satyna. Spodnie nie mają mankietów a dwa lampasy ozdabiają szew boczny. Ten ekskluzywny komplet należy koniecznie wzbogacić białą, głęboko wycięta z przodu w szpic kamizelką oraz białą koszulą z zagiętymi rożkami kołnierzyka i krytą listwą guzikową. Dobrze, gdy koszula ma usztywniany przód i wykładane mankiety. Dziś niestety nie łatwo taką kupić. Wszystko musi zwieńczać biała muszka i czarne buty, najlepiej lakierki. Spodnie ułożą się nienagannie, gdy założymy szelki. Naprawdę warto.

Zakładając smoking szczególną uwagę należy zwrócić na dobór dodatków. Muszka w tym zestawie powinna być czarna (biała zarezerwowana jest dla kelnerów). Standardem jest czarny pas smokingowy, zwany też hiszpańskim. Zakładajmy go w dobrą stronę, czyli tak, by plisy skierowane były ku górze. Możliwe są tu odstępstwa polegające na zmianie koloru pasa na bordowy czy srebrny. Pamiętać należy jednak, by muszka była zawsze w kolorze pasa. Inną wersją są pasy brokatowe z wzorzystych tkanin żakardowych. Możemy zdecydować się na komplet z kamizelką zamiast pasa. Do smokingów z kołnierzem szalowym nosi się specjalne wycięte kamizelki z połyskującej czarnej satyny. Gdy założymy smoking z klapami zakończonymi w szpic możemy również przyozdobić go pasem i muchą. Inną propozycją może być żakardowa kamizelka o klasycznym kroju i fular zamiast muchy. Koszula raczej z kołnierzykiem o łamanych rogach, koniecznie z listwą zakrywającą guziki. Buty oczywiście czarne połyskujące, mogą być lakierki. Pamietajmy, że do smokingu nie pasuje krawat.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)