Wydrukuj tę stronę

Panna Młoda z odzysku – odpowiedzi na pytania które na pewno chcesz nam zadać

Jeśli należysz do tych Panien Młodych, które zaliczają drugie podejście do ślubnego kobierca, masz na pewno sporo pytań i mnóstwo przemyśleń.

panna młoda ślub wesele ponowny ślub suknia ślubna Zdjęcie - Namysław Tomaka
Suknia ślubna - Fasson Dorota Wróbel

Co możesz powtórzyć? Z czego zrezygnować? Co zrobić inaczej? Co definitywnie wykreślić z listy? Spokojnie, nie denerwuj się! Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez powtórne Panny Młode pytania – zapraszamy!

Czy możemy zawrzeć kościelny związek?

Niestety, jeśli jesteście katolikami, w przypadku rozwodu i ponownego ślubu nie ma takiej możliwości – prawo kościelne nie uznaje rozwodów, w świetle prawa kanonicznego, małżeństwo raz zawarte pozostaje małżeństwem aż do śmierci. Ponowne małżeństwo kościelne zawrzeć mogą wdowa i wdowiec, a także osoby, których poprzednie małżeństwo kościelne zostało unieważnione. Jeśli jesteście (lub któreś z Was jest) po rozwodzie, a zależy Wam na czymś więcej niż tylko przysiędze w USC, postawcie na ślub plenerowy lub zdecydujcie się również na ceremonię humanistyczną.

Czy Panna Młoda może założyć białą suknię?

Oczywiście, że tak! Jak pewnie sama zauważyłaś, od ostatnich kilku lat obserwujemy rozluźnienie w sferze kolorów sukien ślubnych, Panny Młode coraz częściej sięgają po nieco odważniejsze barwy, więc tym bardziej Ty jako Panna Młoda numer 2 śmiało możesz sobie pozwolić na klasyczną biel.

Czy duże wesele to dobry pomysł?

To jedno z trudniejszych pytań, ale postaramy się na nie odpowiedzieć. Czy któreś z Was jest po rozwodzie nie dłużej niż 5 lat? Jeśli tak, to czy pierwsze wesele było "na bogato? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na te pytania, rozważ nieco mniejsze przyjęcie – pierwszy ślub odbył się na tyle niedawno, że zapewne przynajmniej część gości weselnych może się powtórzyć. Szczególnie trudna jest sytuacja, kiedy któreś z Was posiada małe dzieci z poprzednich związków – taka sytuacja wymaga niezwykłej delikatności i taktu z Twojej strony. Jeśli czujesz, że Twoje dzieci lub dzieci Twojego przyszłego męża będą się czuły niekomfortowo w towarzystwie sporej ilości osób, zastanów się, czy nie lepszym pomysłem będzie organizacja nieco mniejszego, bardziej intymnego przyjęcia.

Czy powinniśmy zaprosić naszych byłych małżonków i ich rodziny? Jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Jeśli rozstaliście się w mało przyjaznych okolicznościach, jeśli rozwód odbył się z winy któregoś z Was, jeśli widujecie się stosunkowo rzadko lub praktycznie nie utrzymujecie kontaktu, jeśli któreś z Was ma żal do drugiej strony, odpowiedź brzmi: nie, nie zapraszaj. Jeśli jednak należycie do tych byłych małżonków, którzy rozstali się w sympatii i w przyjaznych okolicznościach, wciąż utrzymujecie ze sobą kontakt, spotykacie się we wspólnym gronie i oboje uważacie, że rozstanie było dobrą decyzją, bo dzięki temu macie obecnie o wiele lepszy kontakt – śmiało możesz wysłać zaproszenie. ;)

Czy są jakieś tradycje, które powinniśmy pominąć przy ponownym ślubie?

Właściwie to wszystko zależy od Was – są tradycje ważne i te nieco mniej istotne, które śmiało możesz ominąć, jeśli za nimi nie przepadacie. Punkty przyjęcia, które powinny zostać, to na pewno pierwszy taniec, przemowy (jeśli ktoś z Was lub Waszych bliskich chciałby wygłosić toast), i krojenie tortu, a reszta, która wydaje Ci się mniej istotna lub zwyczajnie jej nie lubicie, możecie sobie podarować ;).

Co z wieczorami panieńskim i kawalerskim?

Teoretycznie, jeśli któreś z Was jest po rozwodzie i miało wcześniej już przyjęcie, na którym pożegnało stan panieński lub kawalerski, nie jest ono potrzebne, jednak umówmy się – przecież to taki fajny zwyczaj! :) Dlaczego mielibyście sobie odmówić ostatniego przyjęcia? ;)

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)