Wydrukuj tę stronę

6 mitów ślubnych - kogo zapraszać, czy suknia ślubna musi być biała, a wesele drogie

Obalamy 6 najpopularniejszych mitów ślubnych!

1. MIT: Musisz mieć białą suknię ślubną.

Jeżeli idea tradycyjnej białej sukni ślubnej z warstwami tiulu i welonem nigdy do Ciebie nie przemawiała, nie zmuszaj się by taką ubierać w dzień swojego ślubu. Welon można zamienić na wianek, ozdobę z żywych kwiatów czy fascynator.

Ozdoba do włosów z żywymi kwiatami anemony, ozdoby do włosów na ślubOzdoba do włosów z żywymi kwiatami - Magdalena Podskarbi, Ma Fleur
Zdjęcie - Atelier PryzmatOzdoba do włosów z żywymi kwiatami i piórami, ozdoby do włosów na ślub Ozdoba do włosów z żywymi kwiatami i piórami, ozdoby do włosów na ślubOzdoba do włosów z żywymi kwiatami i piórami - Joanna Stasiowska, Pracownia Kameleon
Kolczyki - Moccate

Zdjęcia - Atelier Pryzmat

Także producenci sukien ślubnych, coraz częściej tworzą suknie ślubne w innych kolorach niż biel – królują pastelowe róże, szarości, błękity i złoto.

Różowa suknia ślubna z bufkami - Pracownia Afrodyta, Rzeszów
Tiara i kolczyki sutasz - PiLLow Design

Zdjęcia - Marcin RomańskiZwiewna szara suknia na ślub - Dagnez
Zdjęcia - ŚwiatłoczuliSzara suknia na ślub - Dagnez
Zdjęcia - Namysław Tomaka

Pasuje Ci biel, ale nie warstwy tiulu? Pomyśl o prostej sukience w klimacie boho.

Suknia ślubna z siecówki
Kolczyki - PiLLow Design & Novia Blanca (kolekcja Prestige)

Zdjęcia - Anna Cupczyńska Suknia ślubna z siecówki
Bukiet ślubny i butonierka - Hubert Lamański, Flower Land

Kolczyki - Apart
Garnitur i mucha - Klasyka Moda Męska
Zdjęcia - Black Tree Studio

Pamiętaj, to Twój dzień i to Ty masz się czuć komfortowo i wygodnie.

2. MIT: Zatrudnić utalentowanych znajomych, to jak zatrudnić profesjonalistę.

Ciocia Iwona potrafi ułożyć piękny bukiet? A kumpel Marek kupił profesjonalny aparat i cyka 3000 zdjęć dziennie? To niestety nie znaczy, że będą potrafili profesjonalnie zadbać o oprawę ślubu. Doświadczony fotograf ślubny wie, gdzie i kiedy powinien się pojawić, by uchwycić najważniejsze momenty tego dnia. Dodatkowo poświęca mnóstwo pracy na profesjonalne obrobienie zdjęć, zanim odda je Młodej Parze. Także florystyka to mnóstwo wiedzy i umiejętności – przygotowanie kwiatów, zabezpieczenie ich i odżywienie ich, by wytrwały cały dzień ślubu oraz mnóstwo czasu na przygotowanie bukietów, butonierek i dekoracji weselnych. Jeżeli masz ograniczony budżet ślubny, bądź otwarta i powiedz wprost – florysta może zaproponować coś o czym nie pomyślałaś, a co nie przekroczy kwoty założonego budżetu (np. wykorzystanie sezonowych kwiatów czy pomyślenie o dekoracjach i bukiecie z kwiatów polnych).

3. MIT: Jeżeli oni zaprosili mnie na wesele, to i ja muszę ich zaprosić.

To dość "twarda" zasada w polskiej weselnej tradycji. Dołącza się do tego także zapraszanie rodziny, której nie widziało 20 lat, ale się zaprasza bo najbliżsi naciskają, że "wypada".
Powtarzamy – To Twoje wesele i to Ty masz czuć się wspaniale i szczęśliwie. Marzy Ci się kameralny ślub w ogrodzie z najbliższą rodziną i przyjaciółmi? Zrób to!
Jeżeli ktoś rzeczywiście poczuje się dotknięty lub czujesz, że jakąś grupę ludzi powinnaś ugościć, zaproś ich do siebie na uroczysty obiad – na pewno to docenią.

Pamiętajcie, że to wasz dzień!
Zdjęcia - Black Tree Studio

4. MIT: Konsultant ślubny jest drogi.

Konsultant ślubny nie tylko pomoże Ci zorganizować całe wesele, ale może zaproponować takie rozwiązania, które uchronią Twój ślubny budżet. Wielu konsultantów i koordynatorów ślubnych blisko współpracuje z florystami, salonami urody i sukien ślubnych czy fotografami i często mogą zaproponować specjalne zniżki swoim Parom Młodym. Co więcej, znając rynek ślubny i jego ceny, nie pozwolą Cię nabić w butelkę i dobiorą tylko sprawdzonych podwykonawców.

5. MIT: DIY czyli Zrób-to-sama, to świetny pomysł na oszczędność!

Niestety zrobienie samemu poligrafii ślubnej czy składanie bukietu ślubnego na noc przed ślubem, to nie zawsze najlepszy i najtańszy sposób.
Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne tworzenie dekoracji kwiatowych i bukietu ślubnego, to zapewne spędzisz nieprzespaną noc, a Twoje dłonie będą zielono-brązowe i poranione.
Jeżeli chodzi o poligrafię ślubną czyli zaproszenia, winietki, tablica gości i menu weselne, to może być to tańszy pomysł, o ile masz nieograniczony dostęp do specjalnych twardszych papierów oraz drukarni i mnóstwo czasu! Przy zaproszonych 100 gościach, musisz zrobić około 50 zaproszeń, ale już winietek dwa razy więcej (większość gości przychodzi jednak z osobami towarzyszącymi). Zorientuj się najpierw w kosztach samodzielnego wykonania poligrafii ślubnej i porównaj z ceną jaką zapłacisz u osoby profesjonalnie się tym zajmującej.

6. MIT: Na wesele trzeba wziąć kredyt.

Na takie historie często trafiamy na forach internetowych. Pary Młode biorą kredyt i inwestują tysiące w wesele licząc, że zwróci im się to "w kopertach" – to zdecydowanie zła logika. Nie można myśleć o weselu jako inwestycji, która ma się zwrócić, ale jako o dniu w którym spędzacie czas z najbliższą rodziną i przyjaciółmi.
Sposobów na zaoszczędzenie na weselu jest wiele. Usiądźcie razem i zastanówcie się co jest dla was najważniejsze. Pomyśl o zmniejszeniu liczby gości. Zastanów się czy Twoja suknia ślubna musi być od drogiego projektanta, czy może jednak skusisz się na kupienie sukni w salonie ślubnym na wyprzedaży czy nawet w sieciówce! Zamiast kupować biżuterię specjalnie na ślub, pogadaj z mamą – może okaże się, że biżuteria którą miała na swoim ślubie, idealnie pasuje do Twojej stylizacji? :)

Tekst: Redakcja abcslubu.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

8 komentarzy