Ślub za granicą: Bali - wyspa wiecznie zielona

Bali, wiecznie zielona wyspa, szmaragd wschodu, rajska wyspa jest jedną z 18 110 wysp należącą do archipelagu indonezyjskiego, który tworzy tzw. pomost pomiędzy dwoma kontynentami - Azją i Australią.

Zaliczana jest do tzw. małych wysp sundajskich, znajdująca się pomiędzy większą Jawą i mniejszą Lombok.

Tarasy ryżowe na Bali


Już w XVI wieku wyspa wzbudziła zainteresowanie Ferdynanda Magellana, który wyruszył ze swoją flotyllą - Armadą Molukańską na wysunięte na północ indonezyjskie wyspy Moluki, które zwane były Wyspami Korzennymi. Dotarcie do tych wysp i zdobycie cennych przypraw jak imbir, cynamon, goździki gwarantowało dostatnie życie opływające w luksusy. Korzenne przyprawy były tak bardzo cenne ze względu na unikalność oraz niedostępność dla zwykłego śmiertelnika, a kraina, w której były uprawiane, opisywana była jako kraina mlekiem i miodem płynąca, porównywana była do raju, idyllicznej wyspy. Wyprawa Magellana miała przynieść 400 krotne profity dla gospodarki Hiszpanii.

Na maleńkiej wysepce Bali o powierzchni zaledwie 5620 km² dominującą religią jest właśnie hinduizm.Według starej indonezyjskiej legendy pewien jawajski władca postanowił ukarać swego rozpustnego syna zesłaniem na wschodni kraniec wyspy. Trzciną narysował linię w piasku, wzdłuż której Jawa oderwała się i tak powstała wyspa Bali. W legendzie znajdujemy odrobinę prawdy, ponieważ wyspa była kiedyś rzeczywiście połączona z Jawą.

W ujęciu naukowym zanim morze podniosło się podczas ostatniego zlodowacenia, dzisiejsze wyspy takie jak Sumatra, Borneo, Jawa, Bali były połączone z kontynentem azjatyckim, na wschodzie zaś Nowa Gwinea stanowiła całość z Australią. Jednak pod wpływem przesunięcia się płyt tektonicznych zmienił się poziom oceanu, a cieśnina pomiędzy Bali, a Lombok stanowi dziś przyrodniczą granicę między Azją i Australią - fauna i flora występująca po obu stronach wyraźnie się różni. Balijczycy jak większość mieszkańców Indonezji są luźno spokrewnieni z Malajami i Polinezyjczykami. Ich przodkowie pochodzili również ze środkowej i wschodniej Jawy. Ponadto przez stulecia na Bali przybywały liczne grupy cudzoziemców głównie Chińczyków, Hindusów i Arabów.

Opisując Bali nie sposób jest ominąć jej walorów przyrodniczych, które obok walorów kulturowych stanowią o unikalności wyspy. Walory przyrodnicze Bali już na początku XX wieku przyciągały pierwszych turystów, badaczy, socjologów, przyrodników, jak i artystów, którzy nie rzadko osiedlali się tam na stałe. Pochodzili oni głównie z Holandii, ze względu na wcześniejszą kolonię holenderską. Do walorów przyrodniczych z pewnością zaliczamy bogatą szatę roślinną znajdującą się w tropikalnych puszczach, na zboczach wulkanów czy na terenie tarasów ryżowych, których wiepoziomowy układ wyróżnia się w sposób szczególny na Bali.

Również godne uwagi są gorące źródła, większe i mniejsze wodospady, zwłaszcza w północnej części wyspy. Właściwości gorących źródeł działają relaksująco oraz regenerująco na kondycję psychofizyczną człowieka.

Gorące źródła


Udając się w rejony północne możemy podziwiać widoki wzniesień pełne intensywnej zieleni i rześkiego powietrza, gdzie można uprawiać m.in. trekking.


Nie sposób jest również ominąć głównego powodu odwiedzin turystycznych jakim jest wybrzeże. Może opływa Bali z każdej strony. Niezależnie, w którą stronę się udamy napotkamy na plażę, klify lub zatokę. Najpiękniejsze plaże znajdują się w południowej części wyspy. Te najbardziej zatłoczone to Kuta, Sanur, Legian, lecz jeśli będziemy się kierować jeszcze bardziej na południe, to znajdziemy się na piękniejszych, mniej zaludnionych plażach. Każda z nich ma swój odrębny urok. Wybór sportów wodnych jest bardzo szeroki, bez problemu znajdziemy ośrodki surfingu, snokerlingu, paralotni, divingu i wielu innych.


Tekst i fot. Balisluby.pl / www.balisluby.pl
Więcej na blogu: Ślub na Bali

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj