Ślub jednostronny – dla kogo i na jakich warunkach?

Przeglądając ślubne fora internetowe, coraz częściej spotykamy się z terminem "ślubu jednostronnego" i zapytaniem o aspekty organizacyjne takiej uroczystości.

ślub jednostronny, dla kogo jest ślub jednostronny, warunki ślubu jednostronnegoDekoracje - Hubert Lamański, Flower Land
Zdjęcie - Black Tree Studio

Aby ułatwić nieco poszukiwania i zrozumienie tej instytucji, postanowiłyśmy zgłębić temat. Zatem, jeśli planujesz taki rodzaj zaślubin lub jesteś po prostu ciekawa, czym on jest, zapraszamy do lektury!

Co to znaczy "ślub jednostronny"?

W prawie małżeńskim Kościoła Katolickiego, ślub jednostronny, a właściwie – małżeństwo mieszane "to związek zawarty przez dwie osoby ochrzczone, z których jedna przyjęła chrzest w Kościele katolickim lub do niego po chrzcie została przyjęta przez publiczne wyznanie wiary i nie wystąpiła z niego formalnym aktem (czyli jest katolikiem), druga zaś należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie utrzymującej pełnej jedności z Kościołem katolickim".

Za wymienioną wcześniej "drugą osobę" uznać można kogoś innego wyznania, np. luterańskiego, prawosławnego czy anglikańskiego, może to być także osoba która należy do innych wyznań chrześcijańskich – to w przypadku ścisłego znaczenia tegoż terminu.
Ze względu na liczne zmiany kulturowe, należało poszerzyć pierwotną definicję ślubu mieszanego i zdefiniować na nowo pojęcie owej " drugiej osoby" o osoby nieochrzczone.

Zatem, małżeństwo mieszane może być również zawarte pomiędzy osobą ochrzczoną i żyjącą w wierze katolickiej a osobą, która:
-nie była ochrzczona,
-do chrztu przystąpiła, ale została wychowana w innej wierze,
-została ochrzczona, ale od najmłodszych lat była wychowywana w środowisku ateistycznym,
-jest niewierząca bądź deklarują ateizm,
-nieformalnie wystąpiła z kościoła
-nie praktykuje wiary katolickiej
-trwa w tak zwanych cenzurach kościelnych

Jak wyglądają kwestie formalne związane ze "ślubem jednostronnym"?

Aby zawrzeć taki związek mieszany w kościele, konieczne jest uzyskanie tak zwanej "dyspensy" oraz podpisanie przez stronę niewierzącą dokumentu, w którym stwierdza, że nie będzie utrudniał praktykowania wiary małżonkowi oraz zezwoli na wychowanie dzieci w wierze katolickiej. Taki dokument następnie trafia do biskupa i, jeśli ten udzieli dyspensy, para może przystąpić do zawarcia związku małżeńskiego.

Według zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, wygląda to tak, że zezwolenia, tzw. "dyspensy", nie można udzielić, dopóki strony nie spełnią następujących warunków:

1) "strona katolicka powinna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;
2) druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;
3) obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron 
W przypadku zawierania małżeństw jednostronnych, tylko osoba wyznania katolickiego musi uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich oraz świadectwa ukończenia katechezy".

Jak wygląda ślub jednostronny?

Taki ślub nie różni się zbyt wiele od zawarcia ślubu w tradycyjnej formie. Jedyna różnica to treść przysięgi – osoba wierząca składa przysięgę przed Bogiem, natomiast treść przysięgi osoby niewierzącej jest zbieżna z przysięgą składaną w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ślub może się odbyć w klasycznym porządku, razem z mszą lub zostać ograniczony jedynie do krótkiej ceremonii. Osoba wierząca spełnia wszystkie wymogi prawa kościelnego i przystępuje do sakramentu spowiedzi oraz komunii, osoba niewierząca tego nie robi, nie używa również znaku krzyża.
Ze względu na niewielkie różnice, wielu gości weselnych nie zdaje sobie nawet sprawy, iż uczestniczy w ślubie innym niż tradycyjny.

Czy rozwodnik również ma możliwość zawarcia ślubu jednostronnego?

Niestety nie jest to możliwe, o ile osoba będąca uprzednio w związku małżeńskim kościelnym, oprócz procedury rozwodu cywilnego, uzyskała również unieważnienia małżeństwa.
Jedynie unieważnienie małżeństwa rozwiązuje w obliczu kościoła katolickiego wcześniej zawarty związek małżeński, dlatego osoby po rozwodzie nie mogą przystąpić do ślubu jednostronnego, mogą jedynie zawrzeć związek cywilny lub pomyśleć o ślubie humanistycznym, o którym napiszemy nieco więcej innym razem.

Mamy nadzieję, że ten krótki materiał wyjaśnił Wam nieco instytucję zwaną powszechnie "ślubem jednostronnym", jeśli jednak macie jeszcze jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu!

Tekst: Redakcja abcslubu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2 komentarzy

  • Link do komentarza Gocha11a poniedziałek, 10 sierpień 2020 14:05 napisane przez Gocha11a

    Erka, najważniejsze to wsłuchać się w siebie i solidnie, szczerze przedyskutować wszystkie nurtujące Cię sprawy z Twoim partnerem. Nikt inny nie przeżyje za Ciebie życia, więc sama musisz odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania - czy kochasz swojego chłopaka, czy chcesz być jego żoną, wychowywać z nim wspólnie dzieci i się zestarzeć? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, walcz o ten związek. Jeśli jednak już teraz masz poważne wątpliwości (TY- nie Twoi rodzice etc), to może wstrzymaj się z decyzją o ślubie...

  • Link do komentarza erka sobota, 01 sierpień 2020 17:21 napisane przez erka

    Witam. Jestem z chłopakiem 2 lata jest wychowany
    w wierze katolickiej, natomiast ja jestem z ruchu Epifania. Moi rodzice odradzają mi tego chłopaka, gdyż ich zdaniem nie pasuje do tamtej rodziny, i mówią mi że nie będę z nim szczęśliwa. Sama się zastanawiam nad zerwaniem ale nie chcę być sama w przyszlosci. Martwię się jak będzie wyglądać nasza przyszłość nasz ślub, jak będziemy wychowywać dzieci. Boje się że jak pójdę mieszkać do chłopaka to nie będzie się liczyć z moim zdaniem i że nie będę tam akceptowana. Co powinnam zrobić??? Zostać czy zostawic??? Może ktoś był lub jest w takiej sytuacji.

Skomentuj