Jak zadbać o gości weselnych - praktyczne porady

Podjęliśmy najważniejszą decyzję w życiu i rozpoczynamy potężną operację logistyczną, jaką jest przygotowanie ślubu i wesela.

Bardzo ważnym elementem tej operacji są goście, wobec których pełnimy rolę gospodarza, co nakłada na nas obowiązek zadbania o ich wygodę.

fot.: Kinga Taukert / Studio Navigo

Prześledźmy po kolei, w jaki sposób możemy zatroszczyć się o naszych gości.

Zaproszenia

Zawsze warto jest dołączyć do nich mapkę z dojazdem, nawet gdy wysyłamy zaproszenie do osób z danego miasta, a ceremonia ślubu odbywa się w powszechnie znanym miejscu. Nie zakładajmy, że każdy wszystko wie albo że każdy może wszystko sam sprawdzić w Internecie.

Warto jest także poprosić o potwierdzenie przybycia – dzięki temu mamy pewność, że wszystkie zaproszenia dotarły oraz wiemy, ilu osób możemy się spodziewać. Jeśli zapewniamy gościom dojazd autokarem na miejsce przyjęcia weselnego - pamiętajmy o dodaniu tej informacji.

Nocleg

Jeśli gościom przyjezdnym zapewniamy nocleg, pamiętajmy o przygotowaniu dla nich dodatkowych mapek z dojazdem i wszelkimi informacjami (np. z numerem telefonu do hotelu).

Fot.: Ela Barteczko / www.barteczko.pl

Autokar

Kiedy zamawiamy autokar, mający dowieźć naszych gości na przyjecie weselne, pamiętajmy o kilku rzeczach:

a. nawet jeśli otrzymujemy zapewnienie, że kierowca zna (lub pozna) drogę - dostarczmy mapkę dojazdu;
b. zamówmy autokar na wcześniejszą godzinę, niż wychodzi nam z wyliczeń (mniej więcej wiemy, o której zakończy się ceremonia, wiemy także, ilu gości zaprosiliśmy i na tej podstawie wyliczamy porę, o której prawdopodobnie zakończą się życzenia);
c. na wszelki wypadek postarajmy się, żeby w autokarze z gośćmi znalazł się ktoś, kto w dniu naszego ślubu należy do naszych pomocników  i z którym w razie potrzeby mamy"gorącą linię" - świadek, ktoś z rodziny lub z najbliższych przyjaciół;
d. zapewnijmy gościom łatwy dostęp do informacji, w jakich godzinach odbędą się kursy powrotne.

Składanie życzeń

Czasem, gdy jest zaproszonych wiele osób, warto przenieść przyjmowanie życzeń (albo przynajmniej ich części) na czas przyjęcia weselnego. Nie dopuszczajmy do sytuacji, gdy życzenia pod kościołem czy USC trwają godzinę lub dłużej, ponieważ wtedy narażamy naszych gości na zbyt długie oczekiwanie i zmęczenie.

Plan stołów wraz z rozmieszczeniem gości

Pamiętajmy, żeby był:
a. czytelny - nie może być tak ozdobny, żeby stał się niepraktyczny;
b. umieszczony w łatwo dostępnym miejscu - nie powinno to być wąskie przejście;
c. dobrze oświetlony - żeby goście nie musieli wytężać wzroku, ani doświetlać planu telefonami komórkowymi;
d. umieszczony na wysokości wzroku - żeby goście nie musieli się schylać.

Oznaczenia stołów – zazwyczaj są to numery, ale coraz częściej pojawiają się nazwy, czasem nawiązujące do przewodniego tematu ślubu i wesela.

Podobnie jak plan stołów powinny być czytelne (wykluczamy wiec piękne zawijasy, które trudno odcyfrować) oraz umieszczone w dobrze widocznym miejscu (nie mogą niknąć za kwiatami, świecami, ozdobami, dzbankami). Mogą być dwustronne, żeby gość szukający miejsca nie musiał obchodzić stołu w celu sprawdzenia numeru lub nazwy.

Dbamy też o to, by winietki z nazwiskami gości również były widoczne bez przestawiania czegokolwiek na stołach.

fot.: Kinga Taukert / Studio Navigo

Grafik

czyli "rozkład jazdy". Czasem planujemy różne atrakcje: pokazy barmańskie, pokazy taneczne, występy iluzjonistów, występy cygańskie, puszczanie lampionów, konkursy, itd. Postarajmy się powiadomić o tym gości na początku przyjęcia weselnego. Możemy ogłosić to przez mikrofon, ustawić tablicę z informacjami lub dołączyć krótką informację do menu, które czeka przy każdym nakryciu.

Wegetarianie

Ponieważ wśród naszych gości mogą trafić się wegetarianie lub weganie, podczas ustalania menu zadbajmy o to, żeby i oni mieli możliwość zjeść co najmniej jedno ciepłe danie (pamiętajmy przy tym, że ryba nie jest daniem wegetariańskim) oraz mieli do wyboru wystarczającą ilość sałatek, przystawek, itd.

Obchodzenie stołów

Podczas przyjęcia staramy się podejść do każdego stołu i z każdym z gości zamienić kilka słów. Jest mile widziane, gdy rodzice (a czasami także świadkowie) też podchodzą kolejno do stołów i upewniają się, czy goście mają wszystko, czego im potrzeba.

fot.: Kinga Taukert / Studio Navigo

Podziękowania

Analogicznie do rozesłania zaproszeń możemy rozesłać podziękowania. Zamawiamy podziękowania w takim samym stylu jak zaproszenia lub wysyłamy wybrane zdjęcie ze ślubu. Oczywiście obie te opcje można połączyć. Takie podziękowanie jest kolejnym miłym gestem wykonanym w stronę naszych gości.

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl Kinga Taukert, Studio Navigo / Polskie Stowarzyszenie Fotografów Ślubnych

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Skomentuj